Evropské volby 2019: Co bude následovat po nich? (infografika) 

Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   
 

Sdílet tuto stránku: 

Co se stane po zvolení nového Parlamentu? Na poslance čeká zejména volba nové Evropské komise. Časovou osu celého procesu najdete v infografice.

V evropských volbách na konci května vybrali Evropané 751 poslanců, kteří je budou příštích pět let zastupovat v Evropském parlamentu. Jedním z prvních úkolů poslanců bude volba nového předsedy Evropské komise a jeho týmu komisařů.

Při výběru nového šéfa Komise hraje EP zásadní roli. Členské země (Evropská rada) navrhnou kandidáta na tuto funkci, přičemž přihlédnou k výsledkům voleb do Evropského parlamentu. Předseda Evropské rady možného kandidáta konzultuje se zástupci Parlamentu.


Jedním z prvních rozhodnutí, které každý poslanec musí udelat, je, zda a ke které politické skupině se v novém Parlamentu přidá. Během předchozího volebního odobobí bylo skupin - též zvaných frakce - osm. Po volbách se formují některé nové.

Během první schůze pléna, která začne 2. července 2019, se bude volit předseda Evropského parlamentu a místopředsedové.


Spitzenkandidát

Evropské politické strany vybraly své kandidáty na předsedu Komise. Parlament už v únoru 2018 zaujal stanovisko, že podpoří pouze takového šéfa EK, který prošel volbami jako vedoucí kandidát (takzvaný spitzenkandidat). Plénum se na něm musí shodnout většinou všech svých členů (nejméně 376 hlasů). Hlasování se očekává během druhé červencové plenárky v týdnu od 15.7.

Následně členské státy vyberou ve spolupráci s novým šéfem Komise jednotlivé komisaře. Tyto kandidáty posoudí parlamentní výbory, které se zabývají oblastmi, za než odpovídá konkrétní komisař. Kompletní složení nové Komise na závěr ještě musí schválit plénum většinou odevzdaných hlasů.

Od voleb do Parlamentu k nové Komisi: infografika