Šest kandidátů na šéfa Komise: jakou mají vizi Evropy 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

V bruselském sídle Parlamentu se v debatě 15. května střetla šestice kandidátů nominovaných evropskými politickými stranami na šéfa respektive šéfku Evropské komise.

Debatu přenášelo 35 různých evropských kanálů a víc než šedesát online platforem. Díky ní si mohou Evropané udělat obrázek o programu daných politických stran a jak se staví ke klíčovým otázkám budoucnosti Evropy.V tomto smyslu byla debata jednou z klíčových událostí před evropskými volbami, které celoevropsky proběhnou 23.–26. května a v Česku 24.–25.května.


To hlavní z debaty shrnujeme ve videu nad článkem


Debatu moderovali tři novináři - Emilie Tran Nguyenová (Francouzská televize), Annastiina Heikkiläová (Yle, Finsko) a Markus Preiss (ARD, WDR, Německo). Pořadí vystoupení kandidátů bylo určeno losem.


Vedoucí kandidáti

Evropské politické strany nominovaly před volbami do Parlamentu své kandidáty na příštího předsedu Komise. Vedoucí kandidát neboli 'spitzenkandidát', kterého navrhnou lídři členských států (Evropská rada) a který získá většinu v nově zvoleném Parlamentu, se stane šéfem Komise.


Systém takzvaných spitzenkandidátů se poprvé použil v roce 2014, když tímto způsobem byl zvolen současný předseda Komise Jean-Claude Juncker.