V Parlamentu funguje sedm politických skupin 

Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   
 

Sdílet tuto stránku: 

Po brexitu čítá Evropský parlament 705 poslanců. Většina z nich patří do jedné ze sedmi politických skupin. Které to jsou a kde jsou členy čeští poslanci?

Rozdělení křesel podle politických skupin. NI je zkratka pro non-inscrits – nezařazené poslance bez příšlušnosti k politické skupiny.  

Politické skupiny


Poslanci si skupinu vybírají podle politické a hodnotové orientace plus strategické úvahy, protože politické skupiny mají zásadní slovo ve veškeré organizaci práce Parlamentu. Europoslanci tedy nejsou primárně organizováni podle státní, ale podle politické příslušnosti.

Do jakých politických skupin se zařadilo 21 českých eurposlanců zjistíte zde.

Minimálně 25 europoslanců ze 7 různých zemí


Podle pravidel Parlamentu musí být politická skupina složena nejméně z 25 poslanců z nejméně jedné čtvrtiny členských států, to znamená sedmi zemí EU.

Každý poslanec může být členem jenom jedné politické skupiny, nebo se může rozhodnout, že se nepřidá k žádnému politickému klubu a bude takzvaně „nezařazený“. V koláči nad tímto článkem jsou nezařazení poslanci v šedém dílku označeném NI (z francouzského non-inscrits).

V současnosti je nezařazených europoslanců 37. To ale nemusí být trvalé číslo, protože politická skupina může vzniknout i kdykoliv později v průběhu funkčního období EP pokud splní daná kritéria velikosti a složení.

Politické skupiny hrají v chodu Parlamentu zásadní roli: počínaje rozhodnutím o zřízení výborů a delegací včetně jejich vedení, přes stanovování pořadu jednání plenárních schůzí po přidělování striktně omezené řečnické doby v rozpravách. Politické skupiny mají také organizační podporu v podobě vlastních kancelářských prostor, zaměstnanců a finančních zdrojů pro svou činnost.

Politické skupiny podle velikosti k 3. listopadu 2021 ↓


Politická skupina

Předsedající nebo spolupředsedající

Počet europoslanců / z toho za ČR

Poslanecký klub Evropské lidové strany (Křesťanských demokratů) - EPP

Manfred Weber (Německo). Toto je jeho čtvrté funkční období v pozici europoslance. Skupině předsedá od roku 2014.

179 / 5

Skupina progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu - S&D

Iratxe Garcíová Pérezová (Španělsko). Europoslankyní je od roku 2004.

146 / 0

Skupina Obnova Evropy - RE

Stéphane Séjourné (Francie). Toto je jeho první funkční období v pozici europoslance.

98 / 6

Skupina Zelených/Evropské svobodné aliance - Greens/EFA

Ska Kellerová (Německo) a Philippe Lamberts (Belgie). Kellerová je europoslankyní od roku 2009 a spolupředsedkyní skupiny se stala v roce 2016. Lamberts se stal europoslancem v roce 2009 a spolupředsedou v roce 2014.

73 / 3

Skupina Identita a demokracie - ID

Marco Zanni (Itálie). Europoslancem je od roku 2014.

70 / 2

Skupina Evropských konzervativců a reformistů

Ryszard Legutko (Polsko) a Raffaele Fitto (Itálie). Legutko, europoslanec od roku 2009, se stal spolupředsedou v roce 2017. Fitto působil jako europoslanec v letech 1999–2000 a znovu od roku 2014 

63 / 4

Skupina Levice v Evropském parlamentu

Manon Aubryová (Francie), která zastává post europoslankyně poprvé, a Martin Schirdewan (Německo), který je europoslancem od roku 2017. Aubryová byla zvolena v květnu 2019.

39 / 1


Jak vypadalo politické složení Parlamentu a jednotlivých skupin v minulosti zjistíte na webu vysledky-voleb.eu.