Priority politických skupin Parlamentu: Renew Europe 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Skupina „Renew Europe“ neboli Obnova Evropy je třetí nejsilnější v současném Parlamentu a následovnicí frakce liberálů. Za Česko jsou jejími členy poslanci (za) hnutí ANO.

V květnových evropských volbách zvolilo dvě stě milionů Evropanů poslance, aby je v příštích pěti letech zastupovali v Evropském parlamentu. Europoslanci se podle svého politického přesvědčení seskupili do sedmi politických skupin. Jejich priority vám zde představujeme.


Liberálně-centristická „Renew Europe“ (RE) byla vytvořena v současném devátém funkčním období Parlamentu jako nástupce Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). Nová skupina má v parlamentu 108 křesel, což z ní činí třetí největší skupinu v Evropském parlamentu. Její členové zastupují 22 zemí EU.


Česko má mezi 108 poslanci v RE šest poslankyň a poslanců, kteří byli zvoleni za hnutí ANO.


Dacian Cioloș, bývalý rumunský premiér a evropský komisař, byl zvolen předsedou skupiny Obnova Evropy v červnu 2019. Toto je jeho první funkční období v Evropském parlamentu. RE má také 8 místopředsedů.


Renew Europe je proevropská skupina, která se chce zaměřovat na potřeby občanů a hledat řešení evropských problémů v rámci Unie.


2 místopředsedkyně EP, 3 předsedové výborů


Skupina RE získala dva ze 14 místopředsednických postů v Evropském parlamentu a jednou z těchto dvou místopředsedkyň je Češka Dita Charanzová. Skupina RE dosáhla také na tři z celkem dvaceti předsedů parlamentních výborů.