Priority politických skupin Parlamentu: Evropští konzervativci a reformisté 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Evropští konzervativci a reformisté (ECR) jsou v početní síle šestou ze sedmi politických skupin v současném parlamentu. Za Česko jsou jejími členy poslanci za ODS.

V květnových evropských volbách zvolilo dvě stě milionů Evropanů poslance, aby je v příštích pěti letech zastupovali v Evropském parlamentu. Europoslanci se podle svého politického přesvědčení seskupili do sedmi politických skupin. Jejich priority vám zde představujeme.


Konzervativní skupina ECR byla založena v roce 2009. V současnosti má v Parlamentu 62 křesel, což ji co do velikosti poslaneckých klubů řadí na šesté místo ze sedmi. Její členové pocházejí z 15 zemí EU.

Česko má mezi 62 poslanci v ECR čtyři poslance a poslankyně zvolené za ODS.


Skupina má dva spolupředsedy: jedním je polský poslanec Ryszard Legutko, který je spolupředsedou ECR od roku 2017 a v Parlamentu působí už třetí funkční období, a druhým je od června 2019 Ital Raffaele Fitto. Konzervativní skupina má šest místopředsedů.

Podle programu ECR potřebuje Evropa změnu směrem k decentralizaci a menší byrokracii. ECR chce podporovat spravedlivý a volný obchod a hospodářské oživení, růst a konkurenceschopnost, jakož i reformu migračního systému EU.


2 předsedové výborů

Dva z dvaceti předsedů parlamentních výborů jsou ze skupiny konzervativců a reformistů.