Věra Jourová a Josep Borrell na pondělním slyšení 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Česká kandidátka na komisařku Věra Jourová předstoupí před parlamentní výbory v pondělí 7. října. Na stejný den je pozván také Španěl Josep Borell.

Kandidáti pozvaní na slyšení 7. 10. 2019  

V pondělí 7. října vtupuje Parlament do druhého týdne slyšení kandidátů na komisaře. Odpoledne budou paralelně - každý v jiných výborech - na otázky odpovídat Věra Jourová a Josep Borrell Fontelles.

Jourová je nominována na místopředsedkyni a má mít na starost “hodnoty a transparentnost”. Tomu odpovídají výbory pro ústavní otázky a pro vnitro a občanské svobody. Její španělský kolega má být také jedním z osmi místopředsedů Komise a zároveň unijní Vysoký představitel pro zahraniční a bezpečnostní politiku a proto předstoupí před zahraniční výbor.

Obstojí test poslanců, zda mají dostatečné znalosti svojí agendy a budou schopni splnit očekávání voličů? Slyšení ve výborech Parlamentu jsou veřejná a odkazy plus další info najdete níže.


Evropský Parlament schvaluje novou Komisi jako celek. Finálnímu hlasování o takzvaném kolegiu předchází prověření každého jednotlivého kandidáta, navrženého předsedkyní Ursulou von der Leyen, v parlamentních výborech.


Každý kandidát je pozván na tříhodinové slyšení, které je plně veřejné a přenášené online. Slyšení pořádá jeden výbor nebo více výborů dohromady podle toho, jaká je agenda daného kandidáta.

Série slyšení začala první trojicí v pondělí 30. září. Poslední tři slyšení - kdy přijdou na řadu takzvaní výkonní místopředsedové - proběhnou 8. října. Případná dodatečná slyšení mohou být zorganizována 14. a 15. října.

Čtěte více o postupu slyšení


Slyšení v pondělí, 7. října