Kandidáti Dombrovskis, Wojciechowski, Vestager a Timmermans na úterních slyšeních 

Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   
 

Sdílet tuto stránku: 

Na slyšení 8. října předstoupí kandidáti na výkonné místopředsedy Komise: V. Dombrovskis (Lotyšsko), M. Vestager (Dánsko) a F. Timmermans (Nizozemsko) a také J. Wojciechowski (Polsko).

Pořadí zleva: Valdis Dombrovskis, Margrethe Vestager, Frans Timmermans.  

Lotyš Dombrovskis, Dánka Vestager a Nizozemec Timmermans byli členy Evropské komise již v jejím dosavadním mandátu. Nyní se mají stát takzvanými výkonnými místopředsedy.

Polák Wojciechowski již své první slyšení absolvoval v úterý 1. října, ale poslance zemědělského výboru nepřesvědčil. Musel proto nejdříve písemně odpovědět na doplňující otázky poslanců a 8. října předstupuje na doplňující slyšení. To je kratší než to první, trvá hodinu a půl a začne v jedenáct hodin dopoledne.


Obstojí kandidáti test poslanců, zda mají dostatečné znalosti svojí agendy a budou schopni splnit očekávání voličů? Slyšení v různých výborech Parlamentu jsou veřejná a probíhají 8. října mezi devátou hodinou ranní a půl desátou večer.


Evropský Parlament schvaluje novou Komisi jako celek. Finálnímu hlasování o takzvaném kolegiu předchází prověření každého jednotlivého kandidáta, navrženého předsedkyní Ursulou von der Leyen, v parlamentních výborech.


Každý kandidát je pozván na tříhodinové slyšení, které je plně veřejné a přenášené online. Slyšení pořádá jeden výbor nebo více výborů dohromady podle toho, jaká je agenda daného kandidáta. Takže například Věra Jourová, která má mít na starost “hodnoty a transparentnost”, předstoupila 7. října před výbory pro ústavní otázky a pro vnitro a občanské svobody.

Série slyšení začala první trojicí v pondělí 30. září. Poslední tři slyšení - kdy přijdou na řadu takzvaní výkonní místopředsedové - proběhnou 8. října.

Čtěte více o postupu slyšení

Slyšení v úterý, 8. října 

Margrethe Vestager (Dánsko) 
description Nominovaná do funkce výkonné místopředsedkyně - Evropa připravená na digitální věk  
Frans Timmermans (Nizozemsko) 
description Nominován do funkce výkonného místopředsedy - Zelená dohoda pro Evropu