Známe finalisty Sacharovovy ceny 2019 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Brazilští environmentální a lidskoprávní aktivisté, studentky z Keni pomáhající obětem ženské obřízky a obhájce práv Ujgurů v Číně jsou nominováni do užšího výběru Sacharovovy ceny.

(© AP Images / Ellis RUA; © Jeff Pachoud / AFP; © Senado Federal do Brasil; © Restorers;© AP Images / Andy WONG)  

Letošní finalisty Sacharovovy ceny za svobodu myšlení vybral v úterý 8. října zahraniční výbor společně s výborem pro rozvoj. O tom, kdo cenu nakonec získá, rozhodne 24. října politické vedení Parlamentu.

Do užšího výběru se dostali:


  • Marielle Franco, Raoni Metuktire a Claudelice Silva dos Santos
  • The Restorers
  • Ilham Tohti


Brazilská politická aktivistka a obhájkyně lidských práv Marielle Franco byla zavražděna v březnu 2018. Černoška a bisexuálka narozená ve favele obhajovala práva mladých lidí černé pleti, žen, obyvatel favel a komunity LGBTI. Claudelice Silva Dos Santos je brazilská environmentální aktivistka. Po brutální vraždě svého bratra a jeho manželky, kteří bojovali proti odlesňování v brazilském deštném pralese, se postavila proti těžbě dřeva, uhlí a rozšiřování pastvin pro dobytek v odlehlém brazilském regionu Praia-Alta Piranheira. Podobně jako ona je Raoni Metuktire aktivistou proti odlesňování Amazonie. Je jedním z náčelníků kmene Kayapo, kteří žijí v srdci deštných pralesů. Celý svůj život zasvětil boji za práva původních obyvatel a ochraně amazonského regionu.


The Restorers
je skupina pěti studentek z Keni: Stacy Owino, Cynthia Otieno, Purity Achieng, Mascrine Atieno a Ivy Akinyi. Společně vyvinuly mobilní aplikaci „i-cut“ pomáhající dívkám, kterým hrozí obřízka, nebo které se staly její obětí. Přes aplikaci mohou najít adresy záchranných center, nebo informovat o plánované obřízce úřady. Mrzačení ženských pohlavních orgánů je dnes celosvětově považováno za hrubé porušování lidských práv. Na celém světě žije více než 200 milionů žen a dívek, jimž byl tento zákrok proveden a každý rok hrozí třem milionům dívek.


Ilham Tohti
je profesor matematiky na univerzitě v Pekingu a především hlasatel nenásilného boje za práva ujgurské menšiny v Číně. V roce 2014 byl odsouzen na doživotí za podněcování separatismu. Přesto nadále usiluje o dialog, mírové soužití a usmíření. Více než milion čínských Ujgurů je drženo od roku 2017 v síti čínských internačních táborů. Tohti dostal také od Rady Evropy letos na podzim Cenu Václava Havla za lidská práva a to spolu s Mládežnickou iniciativou za lidská práva, která působí na Balkáně.


Kdy bude znám laureát?

O tom, kdo se stane laureátem Sacharovovy ceny, rozhodne politické vedení Parlamentu - Konference předsedů. Její členy tvoří předseda EP a předsedové politických skupin. Laureát dostane rovněž finanční podporu ve výši 50 tisíc eur. Slavnostní předání se uskuteční na půdě Evropského parlamentu ve Štrasburku 18. prosince 2019.


Historie ceny

Cena za svobodu myšlení nese jméno někdejšího sovětského fyzika a disidenta Andreje Sacharova. Evropský parlament ji udílí od roku 1988 lidem i organizacím obhajujícím lidská práva a základní svobody. V roce 1989 ji například dostal Alexander Dubček a vloni ukrajinský režisér a odpůrce anexe Krymu Oleh Sencov.