Umění má sílu měnit společnost. Teona Mitevska o svém oceněném filmu 'God Exists, Her Name Is Petrunya' 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Film „God Exists, Her Name Is Petrunya“ je příběh ženy, která se vzepře systému a nakonec vyhraje. S makedonskou režisérkou jsme hovořili po slavnostním předání filmové ceny LUX.

„Petrunija je mladá žena, která se vzepře tradičním pravidlům ve své společnosti, protože touží po spravedlnosti. Film je založený na skutečném příběhu,“ popisuje režisérka Teona Mitevská. Její snímek God Exists, Her Name Is Petrunya (Bůh existuje, její jméno je Petrunija) poslanci letos vybrali na filmovou cenu LUX.

V severomakedonském městě Štip se každoročně na Tři krále - podle tradice, která se drží ve všech zemích ortodoxního křesťanství – sejdou u řeky muži, kteří soutěží, komu se podaří vylovit kříž vhozený do ledové vody popem. Vítězi má kříž přinést celoroční štěstí.

„Před pěti lety se ve Štipu pro kříž vrhla také žena a způsobila ohromné pozdvižení, pohoršení i výsměch. Její osud nás k filmu vyburcoval“, pokračuje Mitevská. „Ve filmu je Petrunija skoro antihrdinka. Nejdřív vůbec nevěříte, že by mohla něco dokázat,“ opisuje svoj film severomacedónska režisérka Teona Mitevska. Jej film je koprodukciou Severného Macedónska, Belgicka, Slovinska, Chorvátska a Francúzska.


Príbeh o tom, ako nadobudnúť sebadôveru a nájsť svoje pravé ja


Petrunya je 32-ročná žena trpiaca nadváhou. Vyštudovala históriu a nemá zamestnanie a jej panovačná matka ju neustále ponižuje. Keď sa ocitne na mieste, kde sa konajú tradične preteky s krížom, tam impulzívne skočí do vody. Donúti ju k tomu jej frustrácia z toho, v akej situácii sa ocitla a čo od nej očakáva spoločnosť.


„Na začiatku je to taká antihrdinka, nikto by neveril, že bude niečoho schopná. No potom zoberie svoj život do vlastných rúk a nájde samu seba. Toto je dôležitý odkaz najmä pre mladé ženy. Pre mňa sebavedomie vždy bolo a aj doteraz je veľkým problémom. Byť schopná povedať: Mám právo urobiť to. Presne toto Petrunya prežíva. Je to feministický film, no s jej bojom za spravodlivosť sa môžeme identifikovať všetci,“ povedala Mitevska počas nášho rozhovoru na Facebook live, ktorý sme robili po udeľovaní ceny.


Petrunya vo svojej komunite spôsobí veľké pohoršenie a cirkev ju obviňuje z krádeže kríža. Pod tlakom kňaza ju policajti odvedú na policajnú stanicu, no aj keď ju nemôžu formálne zadržať, lebo neurobila nič ilegálne, nechcú ju pustiť a vyvíjajú na ňu tlak. „Prečo by som ja nemohla mať právo na rok šťastia,“ pýta sa. Medzitým sa sformuje skupina ľudí, ktorí ju podporujú. Na jej stranu sa verejne postaví aj jedna televízna moderátorka. Nazlostení muži však už len to, že sa vôbec zúčastnila pretekov, vidia ako urážku Boha.


Filmy majú silu meniť naše spoločenské postoje

„Petrunya je príkladom toho, akú silu majú filmy meniť veci,“ hovorí režisérka. Keď tento rok v meste Štip skočila do vody po kríž mladá žena a vytiahla ho, tak kňaz jej ho jednoducho nechal a nikto sa nad ničím nepohoršoval.

„Filmy sú jedným z mnohých jednoduchých kľúčov, ktoré nám môžu pomôcť otvoriť dvere k porozumeniu reality, v ktorej žijeme. Filmová cena LUX nám k tomu dáva výnimočnú príležitosť“, povedal počas slávnostného odovzdávania ceny predseda EP David Sassoli.

Do finálne Filmovej ceny LUX sa okrem Mitevskej filmu dostali aj dve ďalšie snímky: Odložený prípad Hammarskjöld a The Realm (Kráľovstvo). Viac o nich sa dočítate v samostatnom článku. Všetky tri filmy budú premietané tento piatok a sobotu v Cinema Bory Mall. Vstup je zdarma, program nájdete na ich webe.

Cena publika

Poslanci si svojho víťaza už vybrali, no tým sa ešte nič nekončí. O troch filmoch, ktoré sa dostali do finále, môžete hlasovať aj vy a rozhodnúť tak, ktorý z nich získa cenu publika. Ak sa na vás pritom usmeje šťastie, pozveme vás na budúci rok na Filmový festival v Karlových Varoch, kde to budete práve vy, kto túto cenu vyhlási.

Podpora európskej kinematografie

Počas uplynulých trinástich rokov sa Parlamentu podarilo takto zviditeľniť už viac ako sto filmov. Pre všetky tri filmy, ktoré sa dostanú do finále, zabezpečíme každý rok titulky vo všetkých 24 jazykoch EÚ. Pre víťaza je vyrobená aj verzia pre zrakovo a sluchovo postihnutých a dostane sa mu podpory počas medzinárodného uvedenia do kín.

Zleva: herečky Labina Mitevska a Zorica Nuševa, režisérka Teona Mitevska a Mads Brügger, režisér filmu Odložený případ Hammarskjöld