Shrnutí pléna: Restart po koronaviru, nouzový finanční plán, mobilní aplikace 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Plenární zasedání EP v Bruselu 13.-15. května 2020  

EU má počítat s dvěma biliony eur - navrch dlouhodobého rozpočtu po roce 2021 - k nápravě škod, které napáchala pandemie covid-19. To je požadavek vzešlý z usnesení o fondu obnovy.

KORONAVIRUS


Fond obnovy


Dva biliony eur by zvládly nastartovat evropskou ekonomiku, sužovanou následky světové pandemie. Peníze by měly být vypláceny především ve formě grantů, shodli se poslanci v usnesení v pátek 15. května. Evropskou komisi v něm mimo jiné varují před používáním zavádějících údajů.


Pohotovostní plán pro rozpočet EU


Do 15. června chtějí poslanci od Komise pohotovostní plán pro případ, že by se zpozdilo schvalování Víceletého finančního rámce na období 2021-2027. Nouzový rozpočet by vytvořil záchrannou síť pro jednotlivce i organizace, které s evropskými penězi počítají.


Mobilní aplikace


Jakékoli mobilní aplikace, používané v souvislosti s koronavirem ke sledování pohybu lidí by měly podle Parlamentu být v souladu s ochranou osobních údajů a využívány by měly být jen po omezenou dobu.


Vývoj léků a vakcíny


Jak urychlit vývoj vakcíny a léků na koronavirus probírali poslanci během čtvrtka s tím, že medikamenty – až budou na trhu – by měly být dostupné pro každého bez rozdílu.


Maďarsko


K ochraně zásad právního státu v Maďarsku poslanci důrazně vyzvali jak Komisi, tak Radu - členské státy. Opatření, která Maďarsko v době pandemie zavedlo, podle nich nejsou souladu s hodnotami EU. V Maďarsku platí časové neomezený nouzový stav, který vládě umožňuje rozhodovat pouze na základě vyhlášek.


Doprava


Opatření, která uleví dopravě a zmírní dopad krize na ni, poslanci schválili v pátek. Jde hlavně o letecké, lodní a vlakové společnosti.


DALŠÍ TÉMATA


Nové štítky k označování pneumatik schválili poslanci ve středu. Zákazníci si díky nim budou moci od při nákupu jak v kamenných prodejnách, tak v e-shopech vybrat tišší a úspornější pneumatiky.


Ve středu poslanci potvrdili i nová pravidla pro využívání vody v zemědělství. Zavlažování recyklovanou vodou jednak sníží její spotřebu a také zamezí případnému nedostatku v současném suchu.


Po sérii hlasování Parlament udělil rozpočtové absolutorium za rok 2018 většině institucí a orgánů EU. Zároveň odložil udělení absolutoria Radě – protože nedodala všechny potřebné podklady - a také dvěma svým vlastním výborům, hospodářskému a sociálnímu. Těm dal Parlament čas na to, aby napravily údajné interní problémy spojené s obtěžováním. Zároveň poslanci vyzvali k zesílení boje proti podvodům - a to i v České republice.