Společně pro obnovu Evropy. Německo se ujímá předsednictví Rady EU 

Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   
 

Sdílet tuto stránku: 

Möbiova páska, logo německého předsednictví  

Šestiměsíčního předsednictví se Německo ujímá v nelehké době, kdy Evropa stále čelí krizi způsobené koronavirem. Rotující úlohu Němci 1. července převzali od Chorvatů.

Program předsednictví poslancům představila německá kancléřka Angela Merkel na plenárním zasedání 8. července. Ke sledování byl její projev v přímém přenosu.


S příslušnými parlamentními výbory program probírají němečtí ministři. Na červencová jednání navážou v září.


Obrovskou výzvou zůstává světová pandemie pro celou Unii. Co nejlépe krizi překonat si nastupující německé předsednictví dalo za ten největší úkol. Jeho přístup vystihuje motto "Společně. Evropě znovu vrátit sílu." (v originálu "Gemeinsam. Europa wieder stark machen").


Svižně najít způsob, jak zemím rozdělit pomoc s obnovou ekonomiky, a shodnout se na podobě nového dlouhodobého rozpočtu Unie. Dva kroky, které EU nasměrují ven z krize. Německo by kromě těchto akutních témat chtělo pokročit i v ochraně klimatu – skrze Zelenou dohodu pro Evropu – a v digitalizaci. Se zaměřením na Afriku a Čínu chce nastupující předsednictví taky posílit roli a zodpovědnost Evropy v globálním dění. Další z priorit jsou pak budoucí vztahy se Spojeným královstvím.

Na co se německé předsednictví zaměří 
  • překonání krize způsobené koronavirem; ekonomická a společenská obnova 
  • budování silnější a inovativnější Evropy 
  • férové podmínky v EU 
  • udržitelnost 
  • bezpečí a naplňování společných hodnot 
  • silná pozice Evropy ve světě 

Co od německého předsednictví očekávají němečtí europoslanci?


„O tom, jestli Evropa z krize vyjde silnější, rozhodne nový dlouhodobý rozpočet a plán na záchranu ekonomiky. Německé předsednictví spolu s kancléřkou Angelou Merkel přinese experty na evropské záležitosti, což bude užitečné především při kontroverzních a těžkých vyjednáváních,” řekl Daniel Caspary z poslaneckého klubu Evropské lidové strany. „Berlín taky může vyslat signál klíčový pro úspěch vyjednávání se Spojeným královstvím,” dodal.


Šanci na změnu k lepšímu co se koronaviru týče, vidí Jens Geier ze skupiny Progresivní aliance socialistů a demokratů. „Díky plánu na ekonomickou obnovu můžeme vybudovat Evropu férovější a udržitelnější. Spolu se Zelnou dohodou pro Evropu by se měl plán obnovy zaměřit hlavně na udržitelné investice do obnovitelných zdrojů energie a na digitalizaci. Evropu by zásadním způsobem posílilo i tom, kdybychom oblastem, které teď trpí, poskytli finanční granty – a ne pouhé půjčky.”


„Evropa potřebuje dost kuráže na to, aby znovu povstala,” prohlásila místopředsedkyně skupiny Renew Europe Nicola Beer. „Úspěch Německa se bude měřit skrze to, jak rychle nastartuje ekonomickou obnovu. Klíčové jsou malé a střední podniky. Co se Brexitu týká, nesmíme sklouznout k variantě bez dohody. Evropská unie by se měla snažit co nejlépe naplňovat svoje geopolitické cíle. Navenek posilováním míru, odzbrojováním, dodržováním lidských práv a obchodem, uvnitř pak hlavně dosažením shody nad unijními pravidly azylu a obecně migrační politiky.”


Německé zájmy by neměly zůstat stranou, říká Jörg Meuthen ze skupiny Identita a demokracie. „Už teď je to „dluhové předsednictví”. Německo by mělo Unii omezit na plnění nezbytných úkolů, její rozpočet na minimum a změnit pravidla vybírání peněz od členských států – aby byla solidárnější.”


Pro Svena Giegolda ze Zelených zůstává prioritou hlavně ochrana životního prostředí. „To, že se nám mění klima, koronavirus nijak nezměnil. Německé předsednictví se i proto musí stát klimatickým předsednictvím. Během těch šesti měsíců se potřebujeme shodnout na klimatickém zákonu, a to včetně nových cílů na snižování vypouštění skleníkových plynů.”


Helmut Geuking ze skupiny Evropských konzervativců a reformistů doufá, že německé předsednictví „konečně naplní evropské minimum příspěvků na děti (tzv. Child Guarantee), protože právě silná rodinná politika je základem silné Evropy. A jedině taková Evropa v budoucnu v globalizovaném světě obstojí.”


Předsednictví by mělo položit základy solidární Evropě, alespoň podle Martina Schirdewana ze skupiny Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice. „K ekonomické a společenské obnově Evropy by měl každý přispět rovným dílem. A to znamená zavedení digitální daně, daně z finančních převodů a také speciální daně pro nejbohatší.”

Möbiova páska 
  • je vyobrazena v logu předsednictví 
  • tento geometrický obrazec má jen jednu hranu a jednu stranu. Objevili ho němečtí vědci v roce 1858 
  • symbolizuje Evropu jako solidární a inovativní, jako jednotící prvek, který spojuje rozdílné zájmy 

Po celou dobu svého předsednictví bude Německo úzce spolupracovat s Portugalskem a Slovinskem, kteří se vedení ujmou postupně po něm. Nadcházející půlrok je pro Němce už třináctým předsednickým – naposledy předsedalo Radě v roce 2007.