Debata o stavu EU: jak jí sledovat a jak se zapojit  

 
 

Sdílet tuto stránku: 

SOTEU neboli diskuse o tom, kam se EU za poslední rok posunula a na čem musí ten následující pracovat: Debata s předsedkyní Komise o stavu EU proběhne na plénu ve středu 16. září.

Co to je debata o stavu Unie?


Debata o stavu Unie - v eurospíku zvaná SOTEU - se koná každý rok během zářijového plenárního zasedání. Předsedové Evropské komise předstupují před europoslance, aby jim představili výsledky činnosti Komise v předchozím roce a nastínili plány do budoucna. Letos před Parlament poprvé předstoupí předsedkyně Komise Ursula von der Leyen, zvolená v prosinci 2019.


Pro Parlament, jakožto jedinou přímo volenou evropskou instituci, je tato debata příležitostí dohlížet na práci Evropské komise, která v EU představuje moc výkonnou.

Proč je debata o stavu EU důležitá?


Debata se letos odehrává v mimořádném kontextu, který přinesla pandemie koronaviru. Evropa právě usiluje o znovuobnovení ekonomiky a europoslanci vyjednávají s členskými zeměmi o příštím dlouhodobém rozpočtu Unie, který bude pro příští směřování EU stěžejní.

Jak debatu sledovat a jak se jí zúčastnit


Debata začne ve středu 16. září v 9:15 a přímý přenos můžete sledovat v českém tlumočení online na našich webových stránkách. Jazyk bude možné jednoduše nastavit přímo pod videem.

Naživo (anglicky) můžete SOTEU sledovat i na Facebook události, kterou Parlament pořádá spolu s Evropskou komisí.

Chcete se do debaty také přímo zapojit? Piště své otázky nebo podněty s hashtagem #SOTEU a sledujte novinky na našem Twitteru, Facebooku a Instagramu.  Používáme také hashtag #SpoluJsmeSilnějšíEU.

Fotografie a videa volně k použití najdete na našem multimediálním centru.

A jestli vás zajímá, co o debatě o stavu Unie postují na sociálních sítích sami europoslanci, můžete mít rychle přehled díky aplikaci EP Newshub.

Zapojte se do událostí spojených s debatou o stavu EU


Debatovat o stavu EU ovšem není jenom výsada "Bruselu". Například v Česku pořádáme pod názvem "Projev o stavu Evropské unie 2020 – co čeká EU příští rok?" online diskusi Café Evropa, 16. 9. od 17:30   Hosty budou Markéta Pitrová, docentka Masarykovy univerzity, novinářka Kateřina Šafaříková, ekonom Petr Zahradník a debatu bude moderovat novinář Ondřej Houska.

A navíc nabízíme dvouhodinový webinář s různými europoslanci, který proběhne den před debatou – v úterý 15. září. Sledovat ho můžete v přímém přenosu na našem centrálním Facebooku. Bude tlumočený do angličtiny, francouzštiny, němčiny, španělštiny a polštiny.