Jak se vás mohou dotknout nové vztahy mezi EU a Spojeným královstvím?

Vztahy mezi EU a Spojeným královstvím se po brexitu a dohodě uzavřené na konci roku 2020 mění. Zjistěte, co to pro vás znamená.

EU - Spojené království: nové partnerství

Spojené království opustilo EU 31. ledna 2020. Během přechodného období UK ale zůstalo součástí jednotného trhu a celní unie, aby bylo možné jednat o budoucích vztazích. Jednání vyústila na konci prosince 2020 v uzavření dohody mezi EU a Spojeným královstvím, kterou Parlament formálně schválil 27. dubna.

Řadu otázek a bodů pokryla už dohoda o vystoupení, na níž se EU a Spojené království shodly na konci roku 2019. Zabývá se ochranou práv občanů EU ve Velké Británii a občanů Spojeného království žijících v jiných zemích EU, řeší finanční závazky Spojeného království, které UK přijalo ještě jako členský stát, a v neposlední řadě se věnuje také otázce hranic, a to zejména s Irskem.

Život a práce ve Velké Británii nebo v EU


Občané EU ve Velké Británii nebo občané Spojeného království v členském státě EU, kteří v daném místě žili již před lednem 2021, tam mohou nadále žít a pracovat za předpokladu, že se zaregistrovali a bylo jim uděleno povolení k trvalému pobytu vnitrostátními orgány členských států nebo Spojeného království.

Občanům Spojeného království, kteří ještě nežijí v EU, nemusí být právo žít a pracovat v kterékoli zemi EU uděleno automaticky a může naopak podléhat určitým omezením. Výjimkou je Irská republika, jelikož Spojené království má s touto zemí samostatnou dohodu. Občané UK rovněž již nemají automaticky uznávanou kvalifikaci v zemích EU.

Občané Spojeného království, kteří chtějí z jakéhokoli důvodu navštívit nebo zůstat v EU déle než 90 dnů, musí splnit podmínky pro vstup a pobyt pro lidi ze zemí mimo EU. To platí také pro občany Spojeného království s druhým domovem v EU.

Lidé z EU, kteří se chtějí přestěhovat do Spojeného království z důvodu dlouhodobého pobytu nebo práce - tj. na dobu delší než šest měsíců - budou muset splnit migrační podmínky stanovené vládou Spojeného království, a to včetně žádosti o vízum.

Cestování


Občané Spojeného království mohou navštívit EU až na 90 dní v jakémkoli 180denním období, aniž by potřebovali vízum.

Nemohou však již využívat zrychlené pasové kontroly a celní pruhy EU. Musí mít také zpáteční letenku a být schopni prokázat, že mají na svůj pobyt dostatek finančních prostředků. Jejich pas navíc musí být platný alespoň po dobu dalších šesti měsíců.

Občané EU mohou navštívit Spojené království až na šest měsíců, aniž by potřebovali vízum. Při návštěvě Velké Británie musí předložit platný cestovní pas.

Zdravotní péče


Občané EU dočasně pobývající ve Velké Británii mají stále nárok na nezbytnou zdravotní péči na základě evropského průkazu zdravotního pojištění. U pobytů delších než šest měsíců si ale musí za zdravotní péči zaplatit příplatek.

Lidé v důchodu nadále těží ze zdravotní péče tam, kde žijí. Země, která vyplácí jejich důchod, odškodní zemi pobytu.

Erasmus


Spojené království se rozhodlo dále neúčastnit výměnného programu Erasmus+ - namísto toho vytvoří svůj vlastní výměnný program. Studenti EU tak již nebudou moci absolvovat Erasmus+ ve Velké Británii. Lidé ze Severního Irska se nicméně mohou účastnit i nadále.

Obchod se zbožím a službami


V rámic dohody nepodléhá zboží směňované mezi Spojeným královstvím a zeměmi EU sazebníkům ani kvótám. Existují však nové postupy pro přepravu zboží do a ze Spojeného království, neboť jsou zavedeny hraniční kontroly pro dodržování pravidel vnitřního trhu (například hygienické, bezpečnostní, sociální a environmentální normy) a pro dodržování příslušných předpisů Spojeného království. To ve výsledku znamená více byrokracie a další finanční náklady. Například veškerý dovoz do EU podléhá celním formalitám, přičemž musí rovněž splňovat všechny normy EU. To neplatí pro zboží přepravované mezi Severním Irskem a EU.

Co se služeb týče, britské společnosti již nemají automatické právo nabízet služby v celé EU. Pokud chtějí pokračovat v činnosti v EU, budou se zde muset usadit.

Jaké důsledky přinese vztah mezi EU a UK? ©AdobeStock/Ink drop
Partnerství EU a UK ©AdobeStock/Ink drop

Další informace