"Vidíme vaši odvahu i utrpení," vzdal předseda Parlamentu hold běloruské opozici při předávání Sacharovovy ceny 

Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   
 

Sdílet tuto stránku: 

Svjatlana Cichanouská a Veranika Capkalová převzaly jménem běloruské demokratické opozice cenu za svobodu myšlení na plenárním zasedání 16. prosince 2020 v Bruselu.

Laureátem Sacharovovy ceny za svobodu myšlení za rok 2020 je demokratická opozice v Bělorusku, reprezentovaná Koordinační radou, iniciativou odvážných žen a osobností politické a občanské společnosti.


Během ceremoniálu, který se výjimečně konal v Bruselu, prezident Sassoli řekl: „Celý svět si je vědom toho, co se děje ve vaší zemi. Vidíme vaši odvahu. Vidíme vaše utrpení. Vidíme, jak jsou u vás porušována práva. Vidíme týrání a násilí. Vaše touha a odhodlání žít v demokratické zemi jsou pro nás inspirací. Váš boj je naším bojem.“ Předseda Parlamentu vzdal hold odvaze a síle Bělorusů bojujících za svobodu.


Cenu převzala hlavní opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská: „Každý Bělorus, který se účastní pokojných protestů proti násilí a bezpráví je hrdinou. Každý z nich je příkladem odvahy, soucitu a důstojnosti.“

„Bělorusové vycházejí do ulic každý týden od voleb 9. srpna. Demonstrují za svou budoucnost a budoucnost těch, kteří tam nemohou být. Demonstrují za svobodu a důstojnost Bělorusů, Evropanů, tu vaši i tu naši. Bez svobodného Běloruska nemůže být ani Evropa úplně svobodná... Prosím, buďte s námi... Letos mám jen jedno přání. Chci, aby se každý Bělorus, který je nyní ve vězení nebo je nucen žít v exilu, mohl vrátil domů.“

O vítězi

Vítěze Sacharovovy ceny vybralo politické vedení Parlamentu 22. října 2020.

Demokratická opozice v Bělorusku je zastoupená Koordinační radou, která vznikla na základě iniciativy několika statečných žen, jako­ jsou Svjatlana Cichanouská, laureátka Nobelovy ceny za literaturu Svjatlana Aleksijevičová, hudebnice a politická aktivistka Maryja Kalesnikavová, aktivistky Volha Kavalková a Veranika Capkalová, a rovněž dalších představitelů politického života a občanské společnosti, jako jsou Sjarhej Cichanouski, video bloger a politický vězeň, Ales Bjaljacki, zakladatel běloruské organizace na ochranu lidských práv Vjasna, Sjarhej Dyleuski, Scjapan Pucila, zakladatel kanálu na Telegramu NEXTA a Mikalaj Statkevič, politický vězeň a kandidát na prezidenta v roce 2010.

V usnesení přijatém v září 2020 Evropský parlament odsoudil běloruské orgány za jejich násilné potlačování pokojných protestů.

Ve dnech 18. – 21. prosince proběhne pod záštitou Parlamentu v Bělorusku vyšetřovací mise. Uskuteční se v souladu s usnesením odhlasovaným 26. listopadu 2020 - cílem je rozhodnout o další podpoře demokratické opozice.

Cena jako symbol i konkrétní podpora

Kromě certifikátu se cena skládá také z částky ve výši 50 000 eur.

Finalisté

Kromě běloruské demokratické opozice patří mezi letošní finalisty také:

  • aktivisté z Guapinolu Porfirio Sorto Cedillo, José Avelino Cedillo, Orbin Naún Hernández, Kevin Alejandro Romero, Arnold Javier Aleman, Ever Alexander Cedillo, Daniel Marquez a Jeremías Martínez Díaz a Berta Cáceresová z Hondurasu
  • Monsignore Nadžíb Míchaíl, mosulský arcibiskup z Iráku


Zjistěte více o všech finalistech

O Sacharovově ceně

Sacharovova cena za svobodu myšlení, pojmenovaná na počest sovětského fyzika a politického disidenta Andreje Sacharova, je od roku 1988 každoročně udělována jednotlivcům a organizacím hájícím lidská práva a základní svobody.

Laureátem Sacharovovy ceny minulý rok byl ujgurský ekonom Ilham Tohti, vězněný v Číně v rámci represí proti Ujgurům. Dříve byli běloruskými laureáty Běloruská asociace novinářů v roce 2004 a Aljaksandar Milinkevič – 2006.V naší infografice zjistíte, jak je laureát Sacharovovy ceny vybírán.

Zástupci demokratické opozice Běloruska na plénu EP 16. prosince 2020  
Běloruská demokratická opozice, laureát Sacharovovy ceny za svobodu myšlení 2020