InvestEU: Co přinese program na podporu investic v Evropské unii?

Posílit investice, podpořit oživení a obnovu evropské ekonomiky po pandemii a připravit ji na budoucnost: v tom má Evropské unii pomoci nový program InvestEU.

InvestEU: malé podniky a inovativní vakcína proti onemocnění covid-19

Program InvestEU sloučí několik stávajících finančních nástrojů a navazuje na Evropský fond pro strategické investice, který byl zřízen v roce 2015 jako jádro takzvaného Junckerova plánu sloužícího k mobilizaci veřejných a soukromých investic v Evropě. Nový program tak sdružuje nástroje, které investice podpoří a pomůžou hospodářskému růstu. Konkrétní pravidla InvestEU na období 2021–2027 schválili poslanci na plenárním zasedání 8.–11. března.

Nový program stojí na pevných základech


Když byl Jean-Claude Juncker v roce 2014 zvolen předsedou Evropské komise, představil investiční plán, který měl překonat dopady finanční a hospodářské krize z předcházejících let.

Hlavní myšlenkou Evropského fondu pro strategické investice bylo využít omezené zdroje přímo z rozpočtu EU jako záruku pro Evropskou investiční banku. Ta pak mohla podpořit i riskantnější projekty, které by za normálních okolností podpořit nemohla, čímž povzbudila k zapojení další investory.

Plán tak dokonce předčil svůj původní cíl mobilizovat do konce roku 2020 veřejné a soukromé investice ve výši 500 miliard eur na projekty v celé EU. Krize koronaviru a potřeba řešit otázky spojené se zelenou a digitální budoucností Evropy však představují zcela nové výzvy. 

Jak bude InvestEU fungovat v praxi?


Nový program stanoví záruku EU ve výši zhruba 26,2 miliardy eur. Díky ní budou moci investiční partneři podstoupit vyšší rizika a podpořit projekty, které by v normální situaci odmítli. Stejně jako doposud bude hlavním investičním partnerem Evropská investiční banka. K záruce EU budou mít nicméně přístup také národní podpůrné banky a mezinárodní finanční instituce. 

Podpora nových projektů by měla přilákat další investory, díky nimž by měl program InvestEU mobilizovat investice v hodnotě více než 372 miliard eur. Tyto prostředky mají pomoci oživit hospodářství a přispět k dlouhodobým prioritám EU.

Prostředky pro InvestEU budou moci země alokovat také ze strukturálních fondů nebo z fondů, které získávají v rámci facility na podporu oživení a odolnosti - ta má pomoci při obnově po pandemii. 

Udržitelnost, malé a střední podniky a inovace


Záruky EU podpoří čtyři základní oblasti:

  • udržitelná infrastruktura: 9,9 miliardy eur
  • výzkum, inovace a digitalizace: 6,6 miliardy eur
  • malé a střední podniky: 6,9 miliardy eur
  • sociální investice a dovednosti: 2,8 miliardy eur


Nejméně 30 % investic nového programu by mělo podléhat cílům EU v oblasti klimatu. Všechny čtyři oblasti budou zahrnovat projekty na podporu spravedlivého přechodu ke klimatické neutralitě. Investiční projekty, které dostanou podporu EU, budou muset být zkontrolovány, zda nepoškozují životní prostředí.

Důležitou součástí InvestEU je také podpora inovací a malých podniků. Předchůdce nového programu podpořil německou biotechnologickou firmu BioNTech, která společně s americkým farmaceutickým gigantem Pfizer nyní vyvinula první vakcínu proti koronaviru schválenou EU. Více informací zjistíte ve videu.

Při jednáních s členskými státy poslanci EP z rozpočtového a hospodářského a měnového výboru zajistili, že kapitálová podpora půjde na pomoc malým a středním podnikům zasaženým krizí koronaviru. Během rozpravy na plenárním zasedání označila spoluzpravodajka a předsedkyně hospodářského výboru EP Irene Tinagliová (sociální demokratka, Itálie) začlenění možnosti podpory pro malé a střední podniky za „možná nejdůležitější výsledek, kterého jsme jako Parlament dosáhli“ v rozhodovacím procesu.

Stínovým zpravodajem programu byl mimo jiné i český poslanec za liberální frakci Renew Europe Ondřej Kovařík