Tento týden v Parlamentu: cestovní certifikáty, vakcíny, hospodářská zvířata 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

V nadcházejících dnech věnovaných jednáním výborů se budou poslanci zabývat návrhem pravidel pro cestovní certifikáty a procesem schvalování vakcín proti mutacím koronaviru.

Program Parlamentu na týden 15/2021  

V týdnu od 12. do 16. dubna jednají výbory EP, níže najdete několik nejdůležitějších bodů v jejich agendě.

Digitální zelený certifikát


Výbor pro občanské svobody pořádá první debatu v úterý ráno. Týká se zavedení digitálního zeleného certifikátu, který by dokládal, zda byl cestující v rámci EU očkován proti koronaviru, zda má nedávný negativní výsledek testu nebo zda onemocnění již prodělal. Parlament se v březnu dohodl na využití zrychleného legislativního postupu. Certifikát by tak měl pomoci při zajištění podmínek pro bezpečné a snadnější cestování během letní sezóny.

Vakcíny proti koronaviru 


Nové mutace koronaviru budou možná vyžadovat úpravy již schválených vakcín. Výbor pro veřejné zdraví tak bude ve čtvrtek diskutovat (a v pátek hlasovat) o postupu, který by schvalování těchto úprav urychlil.

Zákaz klecového chovu hospodářských zvířat 


Ve čtvrtek ráno bude na veřejném slyšení projednána občanská iniciativa prosazující zákaz chovu hospodářských zvířat v klecích. Diskuse se zúčastní organizátoři iniciativy nazvané End the Cage Age, poslanci Evropského parlamentu, komisaři a zástupci z řad expertů a odborníků.

Vztahy mezi EU a Indií


Výbor pro zahraniční věci bude v úterý hlasovat o postoji k otázce vztahů mezi EU a Indií. Další EU-India summit je totiž naplánovaný už na 8. května.

Vysílání živých sportovních akcí


Digitální pirátství je problematické nejen pro organizátory živých sportovních akcí, ale představuje rizika také pro online uživatele, kteří mohou být tímto způsobem vystaveni malwaru nebo krádeži dat. Výbor pro právní záležitosti hlasuje v úterý o zprávě, která navrhuje řešení tohoto problému.