Nucené přistání letadla v Minsku: Naše reakce musí být důrazná, okamžitá a jednotná, vyzval Sassoli na summitu EU 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Předseda Parlamentu David Sassoli vyzval v úvodu pondělního summitu k důrazné reakci na nucené přistání letadla společnosti Ryanair v Minsku. Požaduje okamžité propuštění všech zadržených.

Předseda Parlamentu David Sassoli v úvodu summitu lídrů zemí sedmadvacítky v Bruselu.  

David Sassoli vystoupil před lídry evropských zemí v pondělí 24. května v úvodu jejich dvoudenního zasedání v Bruselu. „Je nepochybně zapotřebí mezinárodního vyšetřování, kterým se ověří, zda suverénní stát neohrozil leteckou dopravu a bezpečnost cestujících a zda nedošlo k porušení Chicagské úmluvy,“ prohlásil v souvislosti s nuceným přistáním letadla v Minsku.

„Naše reakce musí být důrazná, okamžitá a jednotná. Evropská unie musí konat bez váhání a potrestat zodpovědné osoby. Dnes máte velkou odpovědnost, abyste ukázali, že Evropská unie není jen papírový tygr,“ vzkázal.

Co se klimatické změny týče, Sassoli lídry varoval, aby od Parlamentu neočekávali, že pouze potvrdí závěry Evropské rady. Informoval je, že „Parlament pracuje na tom, abychom ještě před létem dosáhli ambiciózního klmaticko-energetického balíčku, jehož součástí bude efektivnější systém na obchodování s emisemi a vyšší cíle v oblasti obnovitelné energie a energetické účinnosti.“

Předseda Parlamentu mimo jiné ocenil nedávnou dohodu týkající se certifikátů EU pro covid, které by lidem měly usnadnit cestování po Evropě během pandemie. Připomněl však také, že „pro Parlament nemůže být certifikát podmínkou volného pohybu, Taktéž jsme jasně naznačili, že nikdo nesmí být diskriminovaný kvůli zdravotnímu stavu [...] a chceme, aby certifikát obsahoval jen potřebné údaje.“

Sassoli hovořil i o vakcinaci, která v EU postupuje rychlým tempem. Zdůraznil, že musíme pomoci třetím zemím a poskytnout dávky pro státy s nízkými a středními příjmy. Podpořil povinné sdílení licencí s cílem zvýšit produkci právě v těchto zemích. 

Řeč stočil rovněž na migraci a připomněl, že EU má právní a morální povinnost zachraňovat životy. Lidé by podle něj měli mít šanci přijít do Evropy bez toho, aby při tom riskovali své životy. Vyzval k vytvoření skutečné evropské politiky pro přijímání migrantů, přičemž se zmínil o usnesení, které Parlament přijal minulý týden. Požaduje v něm právní cesty pro pracovní migraci do Evropy.