„Orange the World“ 2021: Říkáme NE násilí na ženách!

I letos se 25. listopadu Evropský parlament připojuje ke kampani OSN zvané „Orange the World“, jejímž cílem je zastavit násilí páchané na ženách.

Budova Parlamentu je oranžově osvětlena, aby šířila povědomí o Mezinárodním dni proti násilí na ženách, s nímž je spojená kampaň OSN.
Parlament v oranžové: říkáme ne násilí na ženách.

Budovy Evropského parlamentu se i v letošním roce u příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách zabarvují do oranžova. Symbolicky se tak připojí ke kampani OSN „Orange the World“, jejímž cílem je zvýšit povědomí o násilí páchaném na ženách a dívkách. Oranžová barva pak slouží jako symbol lepší budoucnosti, bez násilí a diskriminace. Statistiky jsou totiž alarmující: každý týden přijde kvůli domácímu násilí o život ze strany svých partnerů přibližně 50 žen.

Tento den si poslanci připomněli také rozpravou na plénu, během níž diskutovali o Instanbulské úmluvě, mezinárodní smlouvě týkající se boje proti násilí na ženách a dívkách. EU ji sice podepsala v roce 2017, ale šest členských států EU (kromě Česka se jedná ještě o Bulharsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litvu a Slovensko) ji doposud neratifikovalo. Poslanci je vyzvali, aby tak neprodleně učinily.

Násilí na základě pohlaví zůstává problémem v evropském i světovém měřítku. Každá třetí žena v EU se od svých 15 let stala obětí některé formy fyzického zneužívání nebo sexuálního násilí. Podle OSN bylo v roce 2019 celosvětově týráno 243 milionů žen a dívek, ale pouze 40 % z nich problém nahlásilo.

Situaci ještě zhoršila pandemie koronaviru, protože lockdowny a další opatření proti šíření viru nutily ženy zůstat doma s násilníky.

Parlament 16. září vyzval Komisi, aby z online i offline násilí na základě pohlaví učinila podle práva EU trestný čin s přeshraničním rozměrem.

Zjistěte, jak EU bojuje proti násilí založenému na pohlaví.