Budoucnost Evropy: Lidé představili návrhy ohledně demokracie a reformy EU

Jak zajistit respektování hodnot EU, posílit demokracii a řešit diskriminaci? Odpovědi na tyto otázky hledali účastníci panelové diskuse konané 10.–12. prosince v italské Florencii.

Konference o budoucnosti Evropy: občané formulují závěry v oblasti právního státu, hodnot a práv EU

Článek je zatím dostupný pouze ve slovenštině, na jeho české verzi pracujeme a bude zanedlouho k dispozici. Děkujeme za pochopení. 

Na stretnutí 10. - 12. decembra sa zišlo 200 obyvateľov EÚ za účelom prípravy návrhov v súvislosti Konferenciou o budúcnosti Európy. Bola to tretia a posledná diskusia v rámci panelu venovanému európskej demokracii, hodnotám a právam, právnemu štátu a bezpečnosti. Vzhľadom na súčasnú pandémiu sa členovia panelu mali možnosť zúčastniť zasadnutia online na diaľku.


Odporúčania sú zoskupené okolo piatich tém:

  • Zabezpečenie práv a zamedzenie diskriminácie
  • Ochrana demokracie a právneho štátu
  • Roforma EÚ
  • Európska identita
  • Posilnenie občianskej participácie


Účastníci hlasovali celkovo o 42 návrhoch diskutovaných počas troch stretnutí organizovaných od septembra. Každý z návrhov musel získať podporu od minimálne 70 % účastníkov na to, aby bol prijatý. Iba tri nedosiahli potrebný počet hlasov.

"Zažili sme tri veľmi intenzívne, ale zaujímavé dni. Veľa ľudí má veľa rozdielnych pohľadov, ale aj tak sa nám podarilo nájsť spoločný výsledok,” povedala Gabriela Elisabehta z Nemecka.


Zistete viac o občianskych paneloch Konferencie o budúcnosti Európy.


Rešpektovanie práv a obmedzenie diskriminácie


Ako riešenie diskriminácie v EÚ navrhli panelisti kvóty na pracoviskách pre ohrozenejšie skupiny, ako sú menšiny, ženy, mládež alebo starší. Spoločnosti, ktoré by splnili tieto kvóty, by mali následne prístup k dotáciám alebo daňovým úľavám.

Návrhy tiež zahŕňali sankcie pre spoločnosti, ktoré nedodržiavajú ochranu osobných údajov a tiež nastavenie minimálnych štandardov v oblasti nezávislosti médií.


Ochrana demokracie a právneho štátu


Ochrana európskych hodnôt bola jednou z priorít pre účastníkov diskusií. Panelisti navrhli zmenu mechanizmu, ktorý podmieňuje prijímanie EÚ fondov rešpektovaním základov právneho štátu. Občania požadovali, aby boli všetky porušenia zásad právneho štátu postihované, nielen tie v súvislosti s rozpočtom EÚ.

EÚ by tiež mala zabezpečiť, aby politici nevlastnili alebo neovplyvňovali médiá a aby bola zachovaná pluralita médií.


Reforma EÚ


Zmena názvov inštitúcií by mohla napomôcť vyjasniť úlohu každej z nich, domnieva sa panel. Účastníci diskusie sú za zavedenie európskych volebných zoznamov a tiež za to, aby obyvatelia boli konzultovaní v dôležitých otázkach formou európskeho referenda organizovaného Európskym parlamentom.

Ďalej panelisti požadovali investície do tvorby kvalitných pracovných miest a na zvýšenie kvality života (vzdelávanie, zdravie, bývanie, starostlivosť o starších a ľudí so zdravotným znevýhodnením) a navrhli, aby sa zdroje pre tieto investície čerpali z daní veľkých korporácií.


Európska identita


Boj proti populizmu a dezinformáciám, lepšia komunikácia o euróspkych záležitostiach v médiách a ponuka kurzov o demokracii a hodnotách EÚ pre migrantov - to sú niektoré z nápadov panelu, ktorých cieľom je posilnenie európskej identity.

"Chcem, aby ľudia zdieľali spoločné hodnoty, aby európski občania videli, že sme všetci rovnakí. Máme spoločné ciele a spoločné výzvy a mali by sme pracovať na nich spoločne," povedal Daniel van Lomwel z Holandska.


Posilnená občianska participácia


Na to, aby boli Európania viac zapojení, panelisti navrhujú vytvorenie fóra obyvateľov, viac spolupráce medzi EÚ a národnými a regionálnymi autoritami a tiež vytvorenie programu o občianskej participácii na školách. Panelisti tiež navrhli znovuotvorenie diskusií o európskej ústave.

“Ak sú ľudia viac zapojení do rozhodovania, zvyčajne im to pomôže lepšie porozumieť tomu, že rozhodnutia sa dotýkajú priamo ich životov. A takto sa zapájajú viac a veria celému procesu, keďže sa na ňom sami podieľajú,” povedal Jarno Hilvenus z Fínska.


Aké sú ďalšie kroky?


Zástupcovia panelu odprezentujú svoje návrhy počas plenárneho zasadnutia konferencie 21. - 22. januára 2022. Plenárneho zasadnutia sa zúčastnia zástupcovia EÚ inštitúcií, národných parlamentov, občianskej spoločnosti a obyvateľov.

Finálny výsledok konferencie bude prezentovaný v správe predsedom a predsedkyniam Parlamentu, Rady a Komisie, ktorí sa zaviazali vziať ich do úvahy pri ďalšej práci inštitúcií.

Zostávajúce občianske panely (1, 3 a 4) tiež pristúpia k príprave odporúčaní v nasledovných oblastiach:

Panel 1 - Silnejšie hospodárstvo, sociálna spravodlivosť a pracovné miesta, vzdelávanie, kultúra, mládež, šport, digitálna transformácia

Panel 3 - Klimatická zmena, životné prostredie/zdravie

Panel 4 - EÚ vo svete, migrácia


Zdieľajte aj vy svoje návrhy pre budúcnosť Európy na stránke Konferencie o budúcnosti Európy.

Panelové diskuse občanů