Předsedkyně EP Roberta Metsolová: Udělení kandidátského statusu Ukrajině a Moldavsku posílí EU

Udělení statusu kandidátské země Ukrajině a Moldavsku posílí nejen tyto dvě země, ale také EU, uvedla Roberta Metsolová před vedoucími představiteli EU.

Roberta Metsolová na summitu EU za mikrofony
Roberta Metsolová v úvodu summitu EU © European Union 2022

Předsedkyně Evropského parlamentu vystoupila 23. června 2022 na úvod summitu EU, na němž se jednalo o ruské válce proti Ukrajině a o žádostech Ukrajiny, Moldavska a Gruzie o členství v EU.

„Vím, že neexistují snadné odpovědi nebo snadná rozhodnutí, ale buďte si jisti, že existují i špatná rozhodnutí, kterých se musíme vyvarovat,“ řekla předsedkyně Metsolová. „A bylo by historicky špatným rozhodnutím neudělit dnes status kandidátské země Ukrajině a Moldavsku nebo nedat jasnou perspektivu Gruzii.“

Předsedkyně dodala: „Mělo by nám být jasné, že to není jen symbolický akt, ale že to posílí EU a Ukrajinu a Moldavsko. Ukáže našim lidem, ale i jejich lidem, že na našich hodnotách záleží více než na rétorice. Tato naděje může přinést výsledky. A ostatní čekající země – země západního Balkánu – musí také vidět, že naděje vede k výsledkům. Čas dozrál.“

S odkazem na důsledky ruské války na Ukrajině předsedkyně Parlamentu uvedla: „Musíme si přiznat, že se dostavuje únava z inflace, že jsme svědky mnoha případů, kdy odolnost našich občanů vůči sociálním a ekonomickým důsledkům slábne, a že musíme více přitlačit. Musíme čelit narativu Kremlu a nepodporovat obavy, které šíří.“

Metsolová také uvedl, že současná situace by neměla být důvodem k ústupu od klimatických cílů EU: „Jde stejně tak o bezpečnost jako o životní prostředí. Proto vyzývám k tomu, aby se okamžitá krátkodobá opatření nestala ve střednědobém horizontu novou normou.“

Podle předsedkyně bude k řešení rostoucích nákladů a inflace zapotřebí „stabilní, jasný a konzistentní přístup“. Bylo by podle ní nesprávné odmítat obavy z cen, protože v mnoha zemích ještě nebylo dosaženo vrcholu.

Je třeba také urychlit pomoc Ukrajině a zároveň dosáhnout pokroku v sankcích proti Rusku. EU by měla podpořit Ukrajinu rovněž ve vyvážení jejích zemědělských produktů.

Na závěr se předsedkyně věnovala budoucnosti EU a uvedla, že úmluva o revizi smluv je pro EU nezbytná, aby se zvýšila akceschopnost Unie v důležitých oblastech: „Musíme být připraveni podívat se na to, jak fungujeme, a zjistit, kde můžeme být lepší.“

Zjistěte více