
Zmírnění změn klimatu a jejich dopadů je pro Parlament dlouhodobě zásadní téma. Nabízíme přehled hlavních opatření, základní data a odkazy na další informace.
Zmírnění změn klimatu a jejich dopadů je pro Parlament dlouhodobě zásadní téma. Nabízíme přehled hlavních opatření, základní data a odkazy na další informace.
Odpovědí na probíhající klimatickou krizi je podle EU Zelená dohoda pro Evropu. Právě ta by měla Unii nasměrovat k udržitelné budoucnosti a klimatické neutralitě.
V rámci klimatického zákona se Evropa zavazuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Co takový cíl znamená v praxi?
Jaké cíle si EU stanovila ve svém akčním programu pro životní prostředí do roku 2030? A jak jich chce dosáhnout?
Dlouhodobé klimatické cíle EU, včetně klimatické neutrality do roku 2050, jsou nyní právně závazné. Unie tak učinila před klimatickou konferencí OSN COP26.
Poslanci požadují nový zákon, který zajistí, že společnosti, které svým jednáním poškodí lidi nebo životní prostředí, ponesou za své činy odpovědnost. Více informací se dozvíte ve videu.
Přečtěte si, jaká opatření Evropská unie přijímá, aby dosáhla svých cílů v oblasti snižování emisí uhlíku v rámci balíčku Fit for 55 do roku 2030.
Cílem systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) je omezit objem skleníkových plynů, které vypouští průmysl. Jak to celé funguje a proč je potřeba reforma?
Nařízení o sdílení úsilí stanovuje závazné národní cíle pro snížení emisí skleníkových plynů a má tak pomoci EU dosáhnout nulových emisí CO2 do roku 2050.
EP požaduje přísnější poplatek za uhlík pro dovážené zboží. Měl by zabránit tzv. carbon leakage (úniku uhlíku), kdy firmy přesouvají svou výrobu do zemí s méně striktními emisními pravidly.
Všechny nové osobní a dodávkové automobily prodávané v EU od roku 2035 by neměly produkovat žádné emise CO2. Co to znamená v praxi? Podívejte se na nejčastěji kladené dotazy a zjistěte to.
Aby bylo možné do roku 2035 dosáhnout nulových emisí na silnicích, navrhují europoslanci zpřísnit limity CO2 pro osobní automobily a dodávky.
Zjistěte více o alternativních palivech pro automobily a opatřeních EU, která mají zvýšit jejich využívání ke snížení emisí uhlíku.
Evropská unie chce do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality. Emise z lodní a letecké dopravy ale mezitím stále rostou. Jaké opatření chce Unie zavést, aby je snížila?
Zjistěte, jaké výhody přináší energie z vodíku a jak chce EU ze zelené transformace vytěžit maximum.
Energetika je největším zdrojem emisí skleníkových plynů v EU. Zjistěte, jak chce EU zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie a dekarbonizovat odvětví.
Úspora energie je klíčem k boji proti změně klimatu a ke snížení energetické závislosti EU. Zjistěte, co dělají poslanci Evropského parlamentu pro snížení energetické spotřeby.
Parlament se snaží pomoci EU dosáhnout jejích ambiciózních cílů při snižování emisí v boji proti změně klimatu – pracuje na urychlení ekologičtějších alternativ, jako je obnovitelná energie.
Lesy vstřebávají CO2. Z naší infografiky se dozvíte, jak plánuje EU využít jejich potenciál k boji proti změně klimatu a snižování uhlíkové stopy.
Co všechno způsobuje odlesňování? A jak EU zasahuje proti dovozu zboží, které je vyrobené na odlesněné půdě? Podrobnosti v článku.
Ochrana a udržitelné obhospodařování lesů jsou pro boj proti změně klimatu zásadní. Co v tomto ohledu prosazují europoslanci?
Evropa chce financovat klimatická opatření a podporovat regiony, které budou nejvíce dotčeny přechodem na zelenou ekonomiku.
Přechod na klimaticky neutrální ekonomiku znamená pro regiony závislé na těžkém průmyslu obrovskou změnu. Fond pro spravedlivou transformaci to má pomoci zvládnout.
EU chce zajistit spravedlivou energetickou transformaci. Zjistěte, jak se Sociální fond pro klimatická opatření zaměřuje na pomoc těm, kteří jsou nejvíce ohroženi energetickou chudobou.
Přechod na ekologičtější hospodářství vyžaduje velké investice. Jelikož k tomu nebudou stačit veřejné finance, chce EU napomoci financování ze soukromého sektoru.
Jak přesně stanovit udržitelnost a jak ji promítnout do našeho hospodářského modelu? Jedna z cest vede přes podporu ekologických investic a EU pro to připravuje nová pravidla.
Financování ze strany EU pomůže regionům zotavit se z krize koronaviru, zmírnit sociální nerovnosti, vytvoří nová pracovní místa a přinese ekologická řešení.
Jaké jsou dopady klimatických změn v Evropě? Regionální dopady, hlavní znečišťovatelé, redukce skleníkových plynů a další statistiky shrnujeme v tomto článku.
V jaké míře jednotlivé země a hospodářská odvětví znečišťují ovzduší.
Změna klimatu ovlivňuje lidské zdraví, životní prostředí i hospodářství. Její důsledky pozorujeme napříč Evropou. Chcete-li se dozvědět víc, prohlédněte si naši infografiku.
Zmírnění změn klimatu je pro Evropu priorita a země EU chtějí proto snížit emise skleníkových plynů. O kolik se jim podařilo překročit cíle stanovené pro rok 2020?
Víte, kolik emisí oxidu uhličitého produkují osobní auta? A jsou vozy na elektřinu skutečně čistší alternativou? Podrobnosti zjistíte v našich infografikách.
Emise skleníkových plynů z mezinárodní letecké a lodní dopravy za poslední tři desetiletí rapidně vzrostly. Konkrétní čísla a trendy zjistíte v naší infografice.
Kdy se začalo jednat o nutnosti snižovat emise a přijmout opatření proti změnám klimatu? Jaké byly milníky a hlavní iniciativy? Zjistíte v naší interaktivní časové ose.