Sociální fond pro klimatická opatření: Jak chce Parlament zajistit spravedlivou energetickou transformaci 

Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   
 

Sdílet tuto stránku: 

EU chce zajistit spravedlivou energetickou transformaci. Zjistěte, jak se Sociální fond pro klimatická opatření zaměřuje na pomoc těm, kteří jsou nejvíce ohroženi energetickou chudobou.

V rámci svého úsilí o dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 plánuje EU zavést další požadavky na snižování emisí ve stavebnictví a dopravě. Nová pravidla podpoří lidi i podniky v investicích do alternativních zdrojů energie, lepší izolace a čisté dopravy.

Pro dodatečnou podporu zranitelných domácností a malých podniků při tomto energetickém přechodu Evropská komise navrhla vytvoření takzvaného Sociálního fondu pro klimatická opatření s rozpočtem ve výši 16,4 miliard eur do roku 2027, s potenciálem dosáhnout 72 miliard eur do roku 2032. Zřízení fondu je součástí legislativního balíčku Fit for 55, který má pomoci dosáhnout cílů Zelené dohody pro Evropu.

Poslanci podpořili fond v hlasování o svém postoji 22. června a jsou připraveni začít vyjednávání s vládami členských států.

Podívejte se, co EU dělá pro snížení emisí uhlíku.

Řešení energetické chudoby


Cílem návrhu, který společně vypracovaly parlamentní výbory pro životní prostředí a zaměstnanost a sociální věci, je zavést v celé EU společné definice energetické chudoby a chudoby mobility.

Energetická chudoba se týká domácností, které nemají přístup k základním energetickým službám umožňujícím důstojnou životní úroveň. Chudoba mobility se týká domácností, které mají vysoké náklady na dopravu nebo omezený přístup k cenově dostupným způsobům dopravy.

Parlament se snaží zaměřit na konkrétní problémy, kterým čelí například ostrovy, horské regiony a méně rozvinuté a odlehlé oblasti. Požádá také o zablokování přístupu k fondu zemím, které nerespektují základní práva nebo právní stát.

Jak sociální klimatický fond pomůže i vám?


Sociální fond pro klimatická opatření by měl financovat konkrétní prostředky k řešení energetické chudoby a chudoby v oblasti mobility, a to jak v krátkodobém, tak v dlouhodobém horizontu, včetně:

  • snížení energetických daní a poplatků nebo poskytování jiných forem přímé podpory příjmů pro řešení rostoucích cen silniční dopravy a topných paliv
  • pobídek pro renovaci budov a přechod na obnovitelné zdroje energie v budovách
  • pobídek k přechodu ze soukromé na veřejnou dopravu, sdílení aut nebo rozvoji cyklistiky
  • podpory rozvoje trhu s ojetými elektrickými vozidly

Zjistěte více o financování zeleného přechodu