Dlouhodobý rozpočet EU 
Obnova po koronakrizi a rozpočet EU na 2021 - 2027 

Ekonomika  Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   

Nastartuje ekonomiku po panedmii covid-19 a vybuduje ekologickou, digitální a odolnou Evropu: dlouhodobý rozpočet EU na roky 2021-2027.

Sdílet tuto stránku: 

Články 

       
Tisková zpráva 

Tisková zpráva 

Poslanci ve středu v rámci rozpravy přivítali dohodu lídrů EU o budoucím financování a klimatických cílech Unie. Zdůraznili však, že očekávají důsledné uplatňování mechanismu právního státu.

       

Masivní finanční injekce díky rozpočtu EU má dostat lidi a podniky z hluboké hospodářské recese po koronaviru. Jak bude podpora nastavena a odkud peníze půjdou?

       

Dlouhodobý rozpočet je víceletý finanční rámec, který stanoví, kolik může Unie investovat do regionů, zemědělství, výzkumu nebo vzdělávání. Zkrátka do rozvoje Evropy.

Videa 

Články 

       

Financování ze strany EU pomůže regionům zotavit se z krize koronaviru, zmírnit sociální nerovnosti, vytvoří nová pracovní místa a přinese ekologická řešení.

Videa 

Články 

       

V květnu poslanci schválili doposud nejvyšší finanční částku, která půjde na pomoc pandemií zasaženému sektoru kultury. Na období 2021–2027 bude vyčleněno až 2,5 miliardy eur.

Videa 

Články 

Poslední tiskové zprávy 

Tiskové zprávy: výsledky vyjednávání 

Další informace 

Články 

Videa 

       
(Délka trvání videa:) 

Články 

Videa 

       
(Délka trvání videa:) 

       
(Délka trvání videa:) 

       
(Délka trvání videa:) 

Články 

Videa 

       
(Délka trvání videa:) 

Články 

Články 

       

Každoroční unijní rozpočet se řídí dlouhodobým rámcem. Ten současný byl stanoven pro 2014-2020. Parlament při jeho schvalování trval na tom, že v polovině období musí být prostor na revizi a přizpůsobení měnícím se prioritám. Letos proto poslanci a členské státy hodnotí nové potřeby v oblasti bezpečnosti, přistěhovalectví a na podporu hospodářského růstu. Parlament se domnívá, že rozpočet EU musí být dostatečně flexibilní, aby umožňoval rychle a efektivně převádět peníze tam, kde je to potřeba.

       

Rozpočet EU bude v roce 2017 157,86 miliard eur a představuje tak zhruba jedno procento z celkového hrubého národního produktu členských států, přičemž jejich příspěvky zajišťují 80 % příjmů do kasy EU. Francouzský poslanec z klubu lidovců Alain Lamassoure, jeden z autorů zprávy o zdrojích rozpočtu EU, se domnívá, že by Unie měla znovu začít stavět rozpočet na vlastních zdrojích financování, jako tomu bylo dříve. Poslanci budou o této problematice diskutovat 12. ledna spolu s Mariem Montim.

Videa 

       
(Délka trvání videa:) 

       
(Délka trvání videa:) 

       
(Délka trvání videa:)