Rozpočet EU by se podle poslance Lamassoura měl opírat o vlastní zdroje

Rozpočet EU bude v roce 2017 157,86 miliard eur a představuje tak zhruba jedno procento z celkového hrubého národního produktu členských států, přičemž jejich příspěvky zajišťují 80 % příjmů do kasy EU. Francouzský poslanec z klubu lidovců Alain Lamassoure, jeden z autorů zprávy o zdrojích rozpočtu EU, se domnívá, že by Unie měla znovu začít stavět rozpočet na vlastních zdrojích financování, jako tomu bylo dříve. Poslanci budou o této problematice diskutovat 12. ledna spolu s Mariem Montim.

Poslanec Alain Lamassoure během rozhovoru
Poslanec Alain Lamassoure komentuje doporučení Montiho zprávy o vlastních zdrojích rozpočtu EU

Podle Lamassoura by přechod na více vlastních zdrojů unijního rozpočtu neměl znamenat posun pravomocí z členských zemí do Bruselu.
Současná závislost rozpočtu EU na příspěvcích členských států má ale své nevýhody: „Kdykoli členské státy v Radě EU diskutují o rozpočtu nebo o víceletém finančním rámci (MFF), každý ministr se zajímá pouze o to, jak dostane zpátky peníze, které přispívá, namísto toho, aby probírali jak financovat společné evropské cíle,“ komentoval Lamassoure. „Poslední debata o dlouhodobém finančním rámci EU  v roce 2013 toho byla otřesným příkladem,“ řekl.

Rozpočet EU je z 94 % investován zpět do členských států prostřednictvím financování projektů v oblastech infrastruktury, zemědělství nebo regionálního rozvoje.

V roce 2014 byl rozhodnutím Rady EU, Evropské komise a Evropského parlamentu ustaven panel odborníků pod vedením Maria Montiho, aby přezkoumal efektivnější způsoby financování rozpočtu EU, které by nezatěžovaly rozpočty členských států především díky využití vlastních zdrojů. Parlament vedle již zmiňovaného Lamassoura zastupovali britský liberál Guy Verhofstadt a bulharský socialista Ivailo Kalfin.

Mario Monti představí závěrečnou zprávu a doporučení skupiny na vysoké úrovni pro vlastní zdroje ve čtvrtek 12. ledna na jednání rozpočtového výboru.

Vlastní zdroje

Rozpočet EU se v současnosti z jedné pětiny opírá o vlastní zdroje z cel a částečně z daně z přidané hodnoty. Ještě před třiceti lety byl ale poměr vlastních zdrojů a příspěvků členských států opačný.

Závěrečná Montiho zpráva se ale díky podnětům parlamentní delegace neomezuje jenom na jeden nebo dva zdroje, ale zvažuje několik možností. Jde podle Lamassoura o to, aby financování rozpočtu EU bylo stabilní. Kdyby některý zdroj v daném roce neposkytnul očekávané výnosy, nemělo by to znamenat ničivou díru v rozpočtu EU.

Ztratí členské státy kontrolu nad rozpočtem?

Ministři financí budou tvrdit, že nad rozpočtem ztratí kontrolu, pokud nebude financován z národních příspěvků, očekává poslanec Lamassoure, ale dodává, že to není pravda:

„Nedojde k žádnému přenášení pravomocí. I v případě, že by se rozhodovalo o dodatečném zdroji k dani z přidané hodnoty, budou o tom muset rozhodnout ministři financí členských států,“ řekl.

Provázat růst ekonomiky a rozpočtu EU

Vlastní zdroje pro rozpočet EU by také mohly znamenat více finančních prostředků Unie. " Dokud je rozpočet EU postaven na národních příspěvcích, je politicky neprůchodné ho navýšit. Jakmile bude založen na nepřímé dani, ať už to bude DPH nebo zdanění znečištění CO2, tak tyto daňové příjmy půjdou automaticky nahoru v souladu s hospodářským růstem.  Výsledkem by mohl být mechanismus, díky kterému bude mít EU k dispozici více prostředků, aniž by to znamenalo zvýšení daňové zátěže pro občany a aniž by to bylo podmíněné politickým rozhodnutím,“ vysvětlil Alain Lamassoure.

Další informace