Jak postavit Evropu po koronaviru na nohy: Poslanci požadují rázné kroky 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Šéfové tří unijních institucí na plénu 16. dubna 2020 a další poslanci vstupující do diskuze na dálku  

Obnovit Evropu tak, jak ji známe. Bezpečně ji vyvést z krize, minimalizovat ničivé dopady a vyjít z toho silnější. Poslanci požadují opatření, která mají jednotlivým vládám pomoci.

Potřebu solidarity a koordinace vyzdvihli poslanci v debatě s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen. Na plenárním zasedání 16. dubna poukázali na to, že teď je potřeba zaměřit se především na ekonomické následky krize.


Předseda Parlamentu David Sassoli v úvodním proslovu prohlásil, že „z této krize chceme vyjít silnější, odolnější a lépe připraveni čelit tomu, co nás čeká dál. Nejdůležitější je teď koordinovat postupné uvolňování omezení, která jednotlivé státy zavedly a hledat takovou cestu ven, abychom co možná nejvíc zmírnili následky krize.“


Většina poslanců přivítala kroky, které oznámila předsedkyně Komise Ursula von der Leyen. Týkaly se především masivních investic k vytvoření odolnější a také ekologičtější ekonomiky. Předsedkyně vyzdvihla důležitost víceletého finančního rámce – tedy dlouhodobého rozpočtu EU na následující období. Podle Ursuly von der Leyen jsou právě prostředky, které Unie poskytne, „mateřskou lodí, která nás bezpečně dovede k cíli“. Předsedkyně použila také hojně skloňovaný termín poslední doby, a to Marshallův plán – s odkazem na program, který evropským zemím pomohl vzpamatovat se po konci druhé světové války.


Předseda Charles Michel vyzval k urychlenému jednání ze strany EU s tím, že „i krize může být tím, co spojí lidi dohromady.“


Přepis hlavních vystoupení poslanců jménem sedmi politických skupin Parlamentu čtěte zde.


Co všechno Evropská unie pro boj proti koronaviru už udělala jsme shrnuli v přehledném článku zde.