Dlouhodobý rozpočet a plán obnovy: Dohoda na summitu nebude konečnou dohodou 

Tisková zpráva 
Plenární zasedání 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

Dohoda na summitu nebude konečnou dohodou, říkají poslanci  

Nejnovější návrhy Víceletého finančního rámce a balíčku obnovy EU předložené Evropskou komisí představují absolutní minimum toho, co Evropský parlament považuje za přijatelné.

Vyplývá to ze středeční rozpravy poslanců s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem a místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem o výsledcích červnového summitu EU a o očekáváních od příštího setkání lídrů členských států EU.

Mnoho řečníků požadovalo řádný splátkový plán na půjčky, které by si podle nejnovějších návrhů mohla Unie vzít ve snaze pomoci členských státům nejvíce zasaženým koronavirovou krizí. Poslanci také vyzvali k přijetí nových vlastních zdrojů financování EU – včetně digitální daně či příjmů ze systému EU na obchodování s emisemi (ETS), které by občany oprostily od splácení dluhů za obnovu ekonomiky Evropské unie.

Někteří zákonodárci také zdůraznili, že:

  • podmínky týkající se čerpání prostředků z fondu obnovy EU nesmí vést k novým úsporným opatřením,
  • zásady právního státu musí být dodržované a
  • investice musí zvýšit odolnost a konkurenceschopnost Unie, například v oblasti digitalizace.

Někteří poslanci označili celkový objem prostředků v balíčku za nedostatečný. Část zákonodárců však kritizovala snahu umožnit Unii zadlužovat se a balíček označila za příliš velký.

Mnozí poslanci zdůraznili, že EU musí plánovat z dlouhodobého hlediska, aby se připravila na případná další pandemická omezení. Upozornili také, že dohoda lídrů členských států v Evropské radě na budoucím dlouhodobém rozpočtu a plánu obnovy EU není konečnou dohodou, ale pouze vyjednávací pozicí Rady před jednáními s Evropským parlamentem, který musí rozpočet Unie na období 2021–2027 před vstupem v platnost schválit absolutní většinou hlasů. Poslední slovo tak budou mít poslanci.

Dosavadnímu pokroku a budoucím jednáním o Víceletém finančním rámci a plánu obnovy EU bylo ve středu věnované i setkání předsedy Evropského parlamentu Davida Sassoliho, kancléřky Angely Merkelové (zastupující německé předsednictví EU), předsedy Evropské rady Charlese Michela a předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, které se uskutečnilo na základě článku 324 Smlouvy o fungování EU.

Videozáznam rozpravy

Prohlášení jednotlivých řečníků můžete zhlédnout ze záznamu po kliknutí na jejich jména:


Videozáznam celé rozpravy je k dispozici zde.


Souvislosti


V pátek 19. června proběhlo prostřednictvím videokonference zasedání Evropské rady, na kterém lídři členských států EU diskutovali o fondu obnovy v souvislosti s krizí covid-19 a o novém dlouhodobém rozpočtu EU, který Evropská komise představila 27. května na půdě Parlamentu. Hlavy států a vlád EU se na společné pozici neshodly.


Příští setkání čelních představitelů EU proběhne osobně 17. července v Bruselu. Lídři členských států budou diskutovat o konkrétních návrzích, které by měl předseda Rady Charles Michel představit před zasedáním, a pokusí se na nich dohodnout.

Postup: Prohlášení Rady a Komise s rozpravou