Přechod na zelenou ekonomiku má být zvladatelný pro všechny evropské regiony

Přechod na klimaticky neutrální ekonomiku znamená pro regiony závislé na těžkém průmyslu obrovskou změnu. Fond pro spravedlivou transformaci to má pomoci zvládnout.

Od uhlí k čisté energii: přechod na zelenou Evropu

Evropská unie bojuje proti změně klimatu a zavázala se k tomu, že do roku 2050 bude klimaticky neutrální. Tento ambiciózní cíl, který začlenila do všech svých politik v rámci Zelené dohody pro Evropu, vyžaduje přechod na nízkouhlíkové hospodářství. Splnit ho bude náročné zejména pro regiony, které jsou závislé hlavně na fosilních palivech a energeticky náročných odvětvích.

Více informací o boji EU proti změně klimatu

Transformace bude mít sociální, hospodářské a environmentální dopady, které je třeba řešit. V lednu 2020 proto Evropská komise navrhla zřídit Fond pro spravedlivou transformaci (anglicky takzvaný Just Transition Fund, JTF ve zkratce), který je součástí plánu financování klimatických opatření v rámci Zelené dohody pro Evropu ve výši 1 bilionu eur.

Rozpočet na míru pro evropské regiony


Poslanci schválili Fond pro spravedlivou transformaci v květnu. Podpořili tak dohodu, které dosáhli s Radou v prosinci 2020, díky čemuž bude fond disponovat finančními prostředky ve výši 17,5 miliardy eur. 7,5 miliardy eur pochází z dlouhodobého rozpočtu na období 2021–2027 a 10 miliard eur z nástroje EU pro obnovu po pandemii.

K finančním prostředkům mají přístup všechny členské státy, ale zdroje se soustředí na regiony, které čelí největším výzvám: regiony s vysokou uhlíkovou náročností, které intenzivně využívají fosilní paliva (černé a hnědé uhlí, rašelina a ropná břidlice). Zohlední se také bohatství země.

Balíček Fondu pro spravedlivou transformaci předpokládá:


  • míru spolufinancování až 85 % pro méně rozvinuté regiony, 70 % pro přechodové regiony a 50 % pro rozvinutější regiony
  • výjimečnou podporu pro podniky v obtížích v souladu s dočasnými pravidly státní podpory EU
  • požadavek, aby se země EU zaměřily na podporu nejvzdálenějších regionů a ostrovů a vyčlenily konkrétní částky ze svých národních alokací v rámci svých plánů spravedlivé transformace


„Mechanismus ekologického odměňování“ navržený Parlamentem bude zaveden v případě, že se zdroje Fondu pro spravedlivou transformaci po 31. prosinci 2024 zvýší. Rozdělily by se mezi členské státy, přičemž nejvíce by z nich těžily ty země, které nejvíce snížily emise skleníkových plynů z průmyslu.

Vyřazování z provozu nebo výstavba jaderných elektráren, činnosti spojené s tabákovými výrobky a investice související s výrobou, zpracováním, přepravou, distribucí, skladováním nebo spalováním fosilních paliv v tomto případě nejsou zahrnuty.

horníci v uhelném dole ©Peruphotoart/AdobeStock
©Peruphotoart/AdobeStock

Ozelenění, aniž by byl někdo opomenut

Jaké oblasti Fond pro spravedlivou transformaci podpoří

  • malé a střední podniky, mikropodniky, univerzity a veřejné výzkumné instituce
  • digitální inovace a aktivity v oblasti vzdělávání a sociálního začlenění
  • cenově dostupná čistá energie, snižování emisí, energetická účinnost, energie z obnovitelných zdrojů a technologie skladování energie
  • chytrá a udržitelná místní mobilita
  • obnova a dekontaminace lokalit, rekultivace půdy a její nové využití
  • oběhové hospodářství, včetně předcházení vzniku odpadů, jejich snižování, účinného využívání zdrojů, opětovného používání, oprav a recyklací
  • zvyšování kvalifikace a rekvalifikace pracovníků na jiný typ práce
  • pomoc při hledání pracovního místa
  • přeměna stávajících zařízení s vysokými emisemi uhlíku

Platforma pro spravedlivou transformaci


V červnu 2020 spustila Komise platformu pro spravedlivou transformaci, která poskytuje podporu veřejným a soukromým subjektům v uhelných regionech a dalších oblastech s vysokými emisemi uhlíku. Její součástí bude databáze projektů a odborníků pro sdílení informací a technického poradenství.

Souvislosti


V březnu 2018 Parlament vyzval k vytvoření komplexního fondu na podporu spravedlivé transformace v odvětví energetiky.

V lednu 2020 předložila Komise návrh na zřízení Fondu pro spravedlivou transformaci, který by poskytl podporu nejpostiženějším regionům.

V červenci se vedoucí představitelé EU dohodli na nižší částce pro plán na podporu oživení a víceletý finanční rámec na období 2021–2027, což EP silně kritizoval. Snížen by byl totiž i rozpočet pro Fond spravedlivé transformace.

Během plenárního zasedání dne 23. července 2020 tak Parlament vyzval Radu, aby odůvodnila masivní snížení rozpočtu Fondu pro spravedlivou transformaci a Programu InvestEU v souvislosti se Zelenou dohodou – dlouhodobou prioritou EU, která by neměla být ohrožena.

Dohodu potvrdily členské státy v Radě dne 25. února 2021.

Další informace:

Související články