Pomozte rozhýbat jednání o rozpočtu, vzkazuje předseda Parlamentu Sassoli lídrům EU 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Předseda Parlamentu David Sassoli vystoupil na zasedání Evropské rady 15. října 2020 © KENZO TRIBOUILLARD / POOL / AFP  

Lídři evropských států jsou těmi, kteří by měli rozběhnout pozastavená jednání o nadcházejícím rozpočtu EU. V projevu na zasedání Evropské rady to řekl předseda Parlamentu David Sassoli.

Aby bylo možné dosáhnout dohody o dlouhodobém rozpočtu EU, hlavy unijních států a vlád by měly aktualizovat mandát k vyjednávání, který předaly do rukou Německa, jakožto zemi, jež v současné době předsedá Radě EU. Sassoli o to požádal zástupce států sedmadvacítky hned v úvodu jejich zasedání dne 15. října 2020.


Zároveň poznamenal, že Parlament požádal o dalších 39 miliard eur pro klíčové programy EU, a to především ve prospěch občanů a pro podporu udržitelné obnovy po koronakrizi. „V porovnání s celkovým balíčkem v hodnotě 1 800 miliard eur se jedná o mizivou částku. Pro občany, kteří budou těžit z našich společných politik, by ale znamenala převratný rozdíl,“ uvedl předseda Sassoli s odkazem na celkovou částku sedmiletého rozpočtu a plánu obnovy po pandemii.


Jak Sassoli rovněž podotkl, pokud Rada přijme návrhy Parlamentu, strop výdajů rozpočtu bude muset být zvýšen o pouhých 9 miliard eur - tím dosáhne v reálných hodnotách stejné úrovně, jakou měl v období 2014-2020.


Dle Sassoliho slov by se do rozpočtových stropů neměly započítávat platby úroků z dluhu, který Unie plánuje vydat pro financování obnovy. Plán na oživení je totiž „mimořádným závazkem, a proto by i samotné úroky měly být považovány za mimořádný náklad. Nemělo by se jednat o volbu mezi těmito náklady a [rozpočtovými] programy“.


Zároveň zdůraznil potřebu závazného harmonogramu jak pro nové typy rozpočtových příjmů v nadcházejících letech, tak pro flexibilní rozpočtová ustanovení, která umožňují přerozdělení nevyužitých prostředků na jiné programy.


Sassoli hájil i požadavek Parlamentu na ambiciózní snížení emisí. „Do roku 2030 musíme snížit emise skleníkových plynů o 60 %... Potřebujeme cíl, který bude fungovat jako jasný maják na cestě ke klimatické neutralitě. Ochrana životního prostředí znamená nová pracovní místa, více výzkumu, větší sociální ochranu a více příležitostí.“


„Ekonomické podněty ze strany veřejných institucí bychom měli využít k radikální změně našich modelů růstu při zajištění spravedlivé transformace, která bude fungovat jak pro nás, tak pro budoucí generace. Nikdo by neměl zůstat pozadu,“ doplnil Sassoli.


Ve svém komentáři k probíhajícím jednáním o budoucnosti vztahů mezi EU a Spojeným královstvím vyjádřil Sassoli znepokojení nad nejasným postupem ze strany Velké Británie. „Doufám, že naši britští přátelé využijí poslední velmi úzké možnosti, aby konstruktivně pracovali na překonání našich vzájemných rozdílů,“ podotkl a dodal, že Spojené království by mělo dostát svým závazkům a odstranit ze svého zákona o vnitřním trhu všechna kontroverzní ustanovení.


Sassoli také vyzval ke zmírnění napětí ve vztahu s Tureckem. „Turecká rétorika je stále agresivnější a zapojení země do konfliktu v Náhorním Karabachu tomu rozhodně nepomáhá. Nastal čas, aby Unie plně podpořila zprostředkovatelské úsilí ze strany Německa, aby byla jednotná a mluvila jedním hlasem,“ uvedl.