Do nového roku s vylepšeními digitálního života v EU (video)

Cestování, nakupování, sledování obsahu i komunikace napříč Evropou bez překážek a nákladů navíc. Shrnujeme poslední výdobytky jednotného vnitřního trhu EU, za které se Parlament zasazoval.

Díky EU se zjednodušuje nákup digitálních produktů.

Nakupování online: bez hranic a výhodnější

 

Podle dat Evropské komise většina internetových obchodů v EU neumožňuje zákazníkům nakupovat z jiné země. Nicméně příští Vánoce už by zákazníci neměli mít problém s tímto takzvaným „geo-blockingem“. Letos v listopadu došli poslanci s vládami členských států EU k předběžné dohodě, která by diskriminaci na základě zeměpisné polohy z internetového nakupování odstranila. Nejpozději koncem roku 2018 by internetoví zákazníci již neměli čelit omezování a mělo by být zakázáno také přesměrování na místní verzi stránek . Mezi zboží a služby, na které se nová pravidla budou vztahovat, patří mimo jiné domácí spotřebiče, elektronika, oblečení, hotelové pobyty, pronájem aut a vstupenky na akce.

 

A když jsou dárky nakoupené, jak je to s dopravou?

Pro otevřený online trh v EU je nutné zlepšení podmínek dopravy a ochrany zákazníků. Poslanci si vyžádali regulační dohled na dodací ceny v celé EU za účelem lepší cenové dostupnosti přeshraničních dodávek.

 

Čím dál více kupujeme digitální dárky; co se ale stane, když produkt nefunguje?

První pravidla pro digitální smlouvy v rámci celé EU byla schválená v listopadu 2017. Díky nim budou mít zákazníci možnost vrátit nebo žádat o opravu v případě , že hry, aplikace a hudba zakoupené na internetu v EU nebudou fungovat.

 

Ani filmy nezůstanou pozadu

 

Více než polovina (53 %) občanů EU sleduje filmy a seriály přes  internet aspoň jednou týdně a od příštího roku jim budou zpřístupněny i na cestách. V květnu 2017 poslanci odsouhlasili nová pravidla: Každý, kdo platí za sledování, poslouchání či čtení obsahu na internetu od místního poskytovatele, bude moct služby využívat i během dočasného pobytu v jiné zemi EU. Členské státy musí nové nařízení zavést během příštího roku.


S veřejnou wifi a bez roamingu


Ke sledování digitálního obsahu potřebujete navíc spolehlivé vysokorychlostní připojení. Projekt  WIFI4EU podpoří zavedení připojení zdarma například v muzeích, parcích, knihovnách, na nádražích nebo autobusových zastávkách a veřejné subjekty by měly mít možnost se o něj hlásit od začátku roku 2018. Poslanci iniciativu schválili v září 2017 a jejím cílem je zavést v příštích dvou letech do více než šesti tisíc komunit napříč EU bezplatně vysokorychlostní internet.  

 

Hlavní letošní průlom pro digitální komunikaci v EU bylo každopádně zrušení roamingu. Od 15. června 2017 lze všude v EU telefonovat, posílat textové zprávy a surfovat na internetu za stejných podmínek jako doma. V říjnu 2017 výbor pro průmysl, výzkum a energetiku přijal doporučení reforem telekomunikačního balíčku, kde žádá mimo jiné i snížení cen za mezinárodní hovory.

Další informace