Energetická unie 
Společné energetické a klimatické otázky 

Ekonomika  Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   

Bezpečnost dodávek energie, propojení energetických sítí, nižší ceny a šetrné spotřebiče: Jak pracuje Parlament na energetické unii

Sdílet tuto stránku: 

Články 

       

EU rozšiřuje práva spotřebitelů týkající se elektřiny. Pro přístup na srovnávací weby, využití elektřiny z vlastní výroby a monitorování spotřeby energie Parlament schválil nová pravidla.

       

Zajistit bezpečnost dodávek energie, snížit emise skleníkových plynů, podpořit energetickou úspornost a využití obnovitelných zdrojů budou priority Parlamentu i během načaté druhé poloviny jeho současného volebního období. Něco se již daří uplatňovat, jak dokládá ve videoreportáži příklad větrného parku v belgickém Asse, na dalším se teprve pracuje. Přinášíme stručný přehled chystaných iniciativ z oblasti energetiky.

       

Zlepšení energetické účinnosti budov je prospěšné pro naše peněženky i pro životní prostředí. Jak snížit náklady na vytápění a zároveň emise skleníkových plynů vysvětluje video.

       

Výbor pro životní prostředí podpořil 24. února reformu systému EU pro obchodování s emisemi (ETS), která má pomoci snížit emise skleníkových plynů a podpořit boj proti klimatickým změnám. Návrh právního předpisu, který výbor schválil, řeší nerovnováhu nabídky a poptávky po emisních povolenkách, protože současný převis nabídky nestimuluje pobídky k investicím do ekologičtějších provozů.

       

Energetické otázky se již dlouho drží na předním místě politické agendy EU. Energetická unie je jednou z hlavních priorit, které stanovil Jean-Claude Juncker při nástupu do funkce předsedy Evropské komise. Energetické unii je věnována dnešní plenární debata poslanců s místopředsedou Komise Marošem Šefčovičem. Ještě před jejím zahájením jsme mluvili s předsedou parlamentního Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku, polským poslancem ze skupiny Evropské lidové strany Jerzym Buzkem.

       

Evropská unie dováží více než polovinu své spotřeby energie. To může způsobit její zranitelnost vůči vnějším dodavatelům energie, jako je třeba Rusko. Evropská komise proto představila plán, jak energetickou závislost snížit. Tento týden o návrhu jednal parlamentní Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku. Náš článek a interaktivní mapa vám nabízí nejdůležitější fakta a čísla o dovozu energie do EU a jejích jednotlivých zemí.

Videa 

Články 

       

Evropské unii neustále hrozí přerušení dodávek energie, 10 % našich domácností si nemůže dovolit pořádné topení a příliš mnoho energie se vyplýtvá, řekl poslancům místopředseda Evropské komise zodpovědný za energetickou unii Maroš Šefčovič. 26. a 27. ledna představil ve Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku a ve Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin svou vizi energetické unie. 5.-6. února se bude v Turecku konat meziparlamentní seminář o energetické bezpečnosti.

Články 

       

Zajištění dodávek energie za přijatelné ceny, zvýšení energetické účinnosti a snižování emisí: to jsou témata, která se budou objevovat na čelních místech pořadu jednání Evropského parlamentu po příští měsíce a roky. Věnovat se jim bude i nadcházející schůzka hlav států a vlád zemí EU, která proběhne 26.-27. června v Yprách a Bruselu. To vše v průběhu týdne věnovaného udržitelné energii, se stovkami aktivit po celé Evropě.