Erasmus+ 
Opportunities without borders 

Společnost  Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   

Learn more about how Parliament is supporting Erasmus+, the EU programme for education, training, young people and sport in Europe

Sdílet tuto stránku: 

Články 

       

Erasmus+ je stěžejním programu EU jehož prostřednictvím Unie podporuje vzdělávání, odbornou přípravu, sport a příležitosti pro mladé lidi. Zjistěte o něm více v našem videu.

Videa 

       
(Délka trvání videa:) 

       
(Délka trvání videa:) 

Články 

       

Výměnný program pro studenty a učitele Erasmus, jehož pokračování ohrozil nedostatek prostředků v rozpočtu EU na rok 2012, je pro tuto chvíli mimo nebezpečí. Evropský parlament 12. prosince schválil opravný rozpočet EU na rok 2012 ve výši 6 miliard eur i nový rozpočet na rok 2013. Od založení Erasmu koncem 80. let 20. století si studium nebo práci v zahraničí vyzkoušely téměř 3 miliony studentů a učitelů. A díky Parlamentu tohle číslo poroste. Další údaje o Erasmu vám přináší naše infografika.

       

Erasmus, oblíbený studentský výměnný program, rozpíná křídla. Jeho další fáze, pojmenovaná „Erasmus+“ (Erasmus pro všechny), se bude týkat vzdělávání, odborné přípravy, mládeže, a poprvé i sportu. Evropský parlament schválil program Erasmus pro všechny 19. listopadu 2013.

       

Už je to jisté: 1. ledna 2014 vstupuje v platnost nová podoba nejpopulárnějšího evropského studentského programu. Erasmus+, známý také jako Erasmus pro všechny, byl 11. prosince podepsán předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem a zástupcem Rady Vytautasem Leskeviciusem. S rozpočtem ve výši více než 14 miliard eur na léta 2014-2020, tedy téměř dvojnásobným oproti svému předchůdci, umožní program více než 4 milionům mladých Evropanů studovat nebo absolvovat stáž v zahraničí.

       

Výměnný program Evropské unie pro studenty a učitele, pojmenovaný po holandském učenci Erasmu Rotterdamském oslavuje čtvrtstoletí své existence. Za tu dobu se pomocí grantů programu Erasmus podívaly do škol v zahraničí téměř 3 milióny studentů a učitelů.

       

Erasmus stále roste a trhá rekordy! V akademickém roce 2012-2013 v rámci jednoho z nejpopulárnějších programů EU studovalo nebo absolvovalo stáž v zahraničí 270 tisíc studentů. A v budoucnu by toto číslo mělo ještě růst, protože letos v září se rozbíhá nový a vylepšený program Erasmus +, který získal značnou podporu Evropského parlamentu. Jaké jsou nejoblíbenější studentské destinace a ze kterých zemí pochází nejvíc účastníků programu? Připravili jsme pro vás pár čísel.

       

Mobilita studentů je pro mladé lidi nepochybně jedním z největších přínosů života v EU. A známý program Erasmus, kterého ročně využívá přes 230 tisíc studentů, se právě dočkal nové podoby. Nový program Erasmus +, na který je vyčleněno 14 miliard eur, umožní studium, odbornou přípravu nebo dobrovolnickou činnost v zahraničí více než 5 milionům mladých lidí. O programu, kterému dal 5. listopadu zelenou parlamentní Výbor pro kulturu a vzdělávání, jsme mluvili se zpravodajkou Doris Pack.

Videa