Evropské volby 2019: vše, co potřebujete vědět

Víte, kdy se evropské volby konají v Česku? A hlavně: co udělat proto, aby za nás nerozhodovali jiní a k volbám šli i vaši známí a příbuzní? Shrnujeme veškeré informace.

Na konci května 2019 proběhnou v celé EU volby do Evropského parlamentu.

V evropských volbách, které u nás proběhnou v pátek 24. a sobotu 25. května (celoevropsky mezi 24.-26. 5. 2019) občané vyberou celkem 751 poslanců, z toho 21 za ČR, kteří je budou zastupovat v příštím volebním období Evropského parlamentu až do roku 2024. Volební účast byla v Česku posledně druhá nejnižší v Evropě a mezi mladými Čechy a Češkami jenom 16,4 %. Odtud náš apel na to, abyste o budoucnosti Evropy nenechávali rozhodovat jiné...


Základní informace


  • Na webu evropske-volby.eu najdete informace o hlasování plus novinky a výsledky evropských voleb.

  • Aktuální informace týkající se voleb v České republice má ministerstvo vnitra.

  • Některé z aspektů voleb se v jednotlivých zemích liší. Týká se to třeba možností volit ze zahraničí, nebo věku, odkdy můžete volit.

  • Čeští občané žijící v jiné zemi EU mohou v dané zemi volit za stejných podmínek jako tamní občané, pokud splňují tamní zákonné předpisy. Podmínkou může být dočasný nebo trvalý pobyt a registrace k volbám.

    Kandidáty na poslance Evropského parlamentu za ČR je možné volit pouze na území České republiky. Jinými slovy, ze zahraničí nemůžete volit europoslance na českých kandidátkách.

    Cizinci ze zemí EU žijící v Česku mohou v ČR volit pokud jsou zde nejpozději od 10. 4. registrováni k přechodnému nebo trvalému pobytu a pokud jsou nejpozději 14.4. zapsáni na seznamu voličů pro volby do EP.

  • Přehled volebních pravidel v EU najdete v této infografice (anglicky).

  • Aktuální zprávy o evropských volbách můžete sledovat na našem blogu.

O čem se rozhoduje?


  • Hlasováním v evropských volbách dáváte směr rozhodnutím, kam se EU vydá v příštích pěti letech v tak důležitých oblastech jako jsou mezinárodní obchod, bezpečnost, ochrana spotřebitelů, boj se změnou klimatu nebo ekonomický růst. Poslanci nejenže spoluvytvářejí unijní legislativu, ale také kontrolují práci dalších evropských institucí.

  • Na evropské úrovni se přijímají zákony, které přímo ovlivňují náš každodenní život. Chcete-li se dozvědět, k čemu EU konkrétně přispěla ve vašem regionu a co udělala pro vás například v oblasti zdraví, zaměstnání, nakupování, vzdělávání, rodinného života či úspor financí, prozkoumejte to na stránce Co dělá Evropa pro mě. a nebo přímo ve vašem mobilu v aplikaci Citizens' App.
  • Koho budou Evropané volit? Podívejte se na naše pravidelně aktualizované projekce rozdělení poslaneckých křeselpo květnových volbách. Jsou založené na vnitrostátních průzkumech.

  • Jak dopadnou volby? Výsledky budeme zobrazovat na webu vysledky-voleb.eu v průběhu neděle 26. května. Můžete je tam najít celoevropsky, podle jednotlivých zemí, zkoušet kalkulačku většiny a další různá srovnání.
Dobrovolníci iniciativy Tentokrát budu volit
Na každém hlasu záleží: www.tentokratbuduvolit.eu

Jsme na jedné lodi


  • Každý máme jinou motivaci, proč jít k volbám. Jaká je ta vaše? Podívejte se na tento přehled a sdílejte své názory se svými přáteli.

  • Evropa patří nám všem. Účast ve volbách je nejjednodušším krokem, jak se podílet na demokracii v EU. Můžete dát na jevo, že vám na volbách záleží a přihlásit se na naší platformě https://www.tentokratbuduvolit.eu/ a pozvat své přátele a rodinu, aby se k vám připojili.

  • Rádi vás podpoříme při pořádání akcí, které mají za cíl zvýšit povědomí o důležitosti evropských voleb. Organizují se už teď všude možně po Evropě. Podívejte se, co se děje ve vašem okolí: https://www.europarl.europa.eu/together/cs/ .
  • Jestli se chcete propojit s dalšími dobrovolníky a věnovat trochu svého času tomu, aby se zvýšila účast ve volbách, zapiště se zde: https://www.tentokratbuduvolit.eu/join_the_team