Sdílet tuto stránku: 

Články 

domy a bytovky vystavěné na kopci (Maale Adumim)        

Mírový proces mezi Izraelem a Palestinou je na klíčovém rozcestí a je na čase uznat palestinskou státnost. Takový je postoj delegace pro vztahy s Palestinou, respektive její části, která navštívila tento týden Jeruzalém a Západní břeh Jordánu. Pětičlenná delegace se zajímala o nově stavěné židovské osady v kontextu nedávného rozhodnutí izraelské vlády retroaktivně schválit nelegální výstavbu na palestinských okupovaných územích. Parlament tento krok v debatě 14. února na plénu důrazně odsoudil.

Israel -Palestine illustartion        

Trvalý mír mezi Izraelem a Palestinou je pro Evropskou unii nadále základní prioritou. V září 2015 vyzval Parlament k novému přístupu EU k izraelsko-palestinskému konfliktu a k bezodkladnému obnovení důvěryhodného úsilí o mír. Poslanci také zdůraznili, že je důležité udžet životaschopné řešení založené na existenci dvou států. Rok předtím, v prosinci 2014, plénum výraznou většinou schválilo, že Parlament „v zásadě podporuje uznání palestinské státnosti“.

Články 

LIBE delegation to Lebanon        

Utečenci ze Sýrie čekající na přesídlení do Evropy i uprchlíci z Palestiny žijící v táborech již po několik generací, byli protějšky poslanecké delegace výboru pro občanské svobody, která ve dnech 19 .- 22. září navštívila Libanon. Poslanci jednali také se zástupci tamní vlády, parlamentu, agentur OSN i nevládních organizací zapojených do pomoci uprchlíkům. Smyslem mise bylo zhodnotit, jaká opatření EU jsou potřeba k efektivnějšímu přesídlování uprchlíků.

fotoportrét: Pierre Krähenbühl, ředitel UNRWA        

Situace palestinských uprchlíků v Sýrii se v poslední době výrazně zhoršila a 95% z nich je dnes závislých na humanitární pomoci. V Pásmu Gazy zase dvě třetiny mladých Palestinců nemají práci. V tomto kontextu apeluje ředitel úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) Pierre Krähenbühl na mezinárodní společenství, aby usilovalo o důvěryhodné politické řešení problémů na Blízkém východě. Ptali jsme se ho na osudy a vyhlídky Palestinců...

Pierre Krähenbühl během rozhovoru        

Generální komisař agentury OSN odpovědné za poskytování pomoci pěti milionům palestinských uprchlíků v Jordánsku, Libanonu, Sýrii a na palestinských územích Pierre Krähenbühl v pondělí 2. března jednal se členy Zahraničního výboru o situaci uprchlíků a financování agentury. Zeptali jsme se ho na důsledky bojů v Gaze a Sýrii na činnost UNRWA. V období 2007-2013 poskytla EU a její členské země 57 % řádného rozpočtu UNRWA.

Články 

A view of the Dome of the Rock in Jerusalem, past the Israeli separation wall in Abu Dis in the West Bank, September 29, 2014.  ©BELGA_EYEVINE        
Tisková zpráva 

Tisková zpráva 

The European Parliament supports "in principle recognition of Palestinian statehood and the two state solution, and believes these should go hand in hand with the development of peace talks, which should be advanced", it says in a resolution passed on Wednesday. To support EU diplomatic efforts in the Middle East peace process, it also decided to launch a “Parliamentarians for Peace” initiative to bring together MEPs and MPs from the Israeli and Palestinian parliaments.

Fulvio Martusciello (vlevo) a Martina Anderson        

Švédsko se nedávno stalo první západoevropskou zemí EU, která uznala Palestinu jako stát. Dnes, 17. prosince, poslanci Evropského parlamentu hlasují o usnesení požadujícím uznání státnosti Palestiny. Přispělo by uznání Palestiny ke zmírnění násilí v regionu? Zeptali jsme se předsedkyně parlamentní delegace pro vztahy s Palestinskou legislativní radou Martiny Anderson a předsedy parlamentní delegace pro vztahy s Izraelem Fulvia Martusciella.

Články 

video        

Po útocích v Paříži vyzval generální tajemník Ligy arabských států k větší spolupráci mezi Ligou a EU v boji proti extremismu. Během své úterní návštěvy parlamentního Zahraničního výboru Nabíl al-Arabí řekl: "Problémy, kterým nyní čelíme, jsou univerzálního charakteru a nejsou omezeny na jedno místo." Nastínil také, jak se arabský svět dívá na Evropu, a řekl, že "Evropská unie se vždy zasazovala za spravedlivé věci."