Články
Příběhy solidarity a naděje

Podívejte se na naši časovou osu a zjistěte, jak EU bojuje proti pandemii koronaviru v roce 2022.

Zdravotní hrozby žádné hranice neuznávají. Pandemie koronaviru toho byla příkladem. Program EU pro zdraví má posílit evropský zdravotní systém tak, aby podobné nečekané krize zvládal.

Tisková zpráva
Společné definice, zdravotní kritéria a metody jsou klíčové pro účinný boj se současnou pandemií a jejich ekonomických dopadů v EU, uvádí se v přijatém usnesení EP.

Masivní finanční injekce díky rozpočtu EU má dostat lidi a podniky z hluboké hospodářské recese po koronaviru. Jak bude podpora nastavena a odkud peníze půjdou?

EU posiluje mechanismus civilní ochrany, aby mohla efektivně reagovat na mimořádné události, včetně těch zdravotních, jako je třeba pandemie koronaviru.

Pandemie koronaviru je velká rána pro evropské hospodářství. Co děla Unie pro restart ekonomiky a pomoc Evropanům?

Proč se některé léky mohou stát nedostatkovým zbožím? Co nám ukázal koronavirus a jak chce Parlament předejít nedostatku léků do budoucna? Vysvětlujeme v tomto článku.

Mobilní aplikace přispívají k boji proti koronaviru, zároveň je ale nutné řešit soukromí uživatelů, ochranu údajů a použití v celé EU. Jak to zařídit?

Z rozpočtu EU dostávají členské státy dodatečné prostředky na to, aby zajistily, že lidé ani kvůli omezením během koronaviru nepřijdou o práci.

Dělá EU dost na podporu vývoje vakcíny a budou k ní mít všichni Evropané přístup? I o tom jsme mluvili s předsedou zdravotního výboru.

Tisková zpráva
Poslanci EP zrychlili řízení, které EU umožní půjčit si na evropský nástroj na podporu oživení 750 miliard EUR.

Plán obnovy musí odpovídat ambicím, vyzval David Sassoli šéfy sedmadvacítky jednající o dlouhodobém rozpočtu EU. Předeslal, že souhlas Parlamentu není samozřejmost.

Učinit přítrž poplašným a zavádějícím zprávám, které se vyrojily v souvislosti s koronavirem a zároveň zachovat svobodu slova – nelehký úkol k řešení na půdě EU.

Prohlášení předsedů Evropského parlamentu, Evropské komise a Evropské rady u příležitosti Dne Evropy, 9. května 2020.

Bojovat proti koronaviru musíme. Vliv opatření na soukromí obyvatel je ale nezpochybnitelný – a my musíme zajistit, aby byl přiměřený a dočasný, říká předsedkyně podvýboru pro lidská práva.

Po měsících lockdownů a striktních protipandemických opatření se cestování a turismus pomalu znovu probouzí k životu. Co EU doporučuje, aby vaše cesty byly i nadále bezpečné?

Aby EU prosadila všechny své plány na restart ekonomiky po pandemi, bude potřebovat odpovídající financování. Poslanci se na tom shodli na červencovém plénu.

Tisková zpráva
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová poslancům ve středu představila přepracovaný návrh dlouhodobého rozpočtu EU a plán hospodářské obnovy Unie ve výši 750 miliard eur.

Tisková zpráva
Evropský parlament požaduje rozsáhlý balíček opatření zaměřených na potřeby občanů, který se bude opírat o dlouhodobý rozpočet Unie.

Zotovení hospodářství po koronakrizi, které pomohou nastartovat evropské peníze, se ponese v ekologickém duchu a položí základy klimaticky neutrální a udržitelné Evropy.

Jak Evropská unie zmírňuje dopady pandemie koronaviru? Jak chrání obyvatele, jak pomáhá jednotlivým ekonomikám a jak podporuje solidaritu mezi zeměmi?

Parlament naléhavě vyzývá k podpoře kreativních odvětví.

Řada evropských firem může být v hledáčku investorů ze zahraničí, kteří se opírají o subvence svých vlád. Jejich nechtěnému vstupu mají podle poslanců zabránit férová pravidla soutěže.

Tisková zpráva
Zřízení fondu pro obnovu je historickým krokem, dlouhodobé priority EU, jako je například Zelená dohoda pro Evropu nebo digitální agenda, jsou ale ohrožené.

Pandemie covid-19 donutila Parlament omezit fyzické schůze a fungovat na dálku. Poslanci jsou přesto schopni nadále přijímat naléhavá opatření i řešit dlouhodobé priority.

Malé společnosti byly krizí koronaviru tvrdě zasaženy. Poslanci chtějí zmírnit dopady pandemie tím, že podpoří jejich odolnost.

Klíčovým nástrojem unijního plánu na oživení po koronaviru je takzvaná facilita na podporu oživení a odolnosti. S rozpočtem ve výši 672,5 miliardy eur napomůže reformám v reakci na krizi.

Tisková zpráva
Evropský parlament ve čtvrtek schválil svůj mandát k jednání o návrhu zavést certifikát EU pro onemocnění covid-19, který by měl i v době pandemie opětovně umožnit volný pohyb v rámci Unie.

Budoucnost cestovního ruchu po koronavirové pandemii by se měla nést ve znamení bezpečnosti a udržitelnosti, požadují poslanci ve zprávě, kterou přijali 25. března.

Bezpečné, ale zároveň snazší než doposud: takové má být cestování během letošního léta. Umožňuje jej nový digitální certifikát EU COVID.

Tisková zpráva
Vyjednavači Evropského parlamentu a Rady EU dospěli ve čtvrtek k předběžné dohodě na zavedení digitálního certifikátu EU pro covid, který by měl během pandemie ulehčit volný pohyb v Unii.

Tisková zpráva
Poslanci ve středu dokončili legislativní práci na balíčku k digitálním covid certifikátům EU, které mají usnadnit cestování v EU a přispět k hospodářskému oživení.

Podívejte se na naši časovou osu, která ukazuje, jak EU řeší dopad pandemie koronaviru v roce 2021.
Články

Co nejrychleji vyvinout vakcínu a autorizovat ji pro trh. To jsou dva kroky, které by současnou světovou pandemii výrazně zbrzdily. Právě na vědecký výzkum proto EU posílá peníze.

Cestovní ruch je jednou z oblastí, kterou pandemie koronaviru zasáhla nejvíc. Jak ochránit cestovatele a zároveň pomoct skomírajícímu podnikání?

Pandemie ovlivnila i 170 tisíc mladých lidí zapojených do Erasmu+ a Evropského sboru solidarity. Jak jim v nečekané situaci může pomoct EU?

Kultura trpí pod náporem omezení zavedených proti šíření koronaviru. S následky zrušených akcí se potýkají umělci po celé Evropě.

Aby mohli i dál bezpečně dojíždět za prací a aby měli rovné pracovní podmínky - podle Parlamentu je sezónní a přeshraniční pracovníky potřeba podporovat a chránit.

Zemědělcům i rybářům unie pomůže překonat finanční krizi, kterou světová pandemie způsobuje. Zároveň díky nim zajistí plynulé dodávky jídla na trh.

Hranice zavřené kvůli koronaviru se po Evropě postupně otevírají. Obnova plně funkčního schengenského prostoru by podle Parlamentu měla přijít rychle a především koordinovaně.

Tisková zpráva
Evropský parlament ve středu odsouhlasil příští Víceletý finanční rámec (VFR). Prostředky EU tak mohou směřovat k občanům Unie již od začátku příštího roku.
Články

Lidé bez příjmů nebo bez domova budou i nadále dostávat potřebnou pomoc. Umožní to nově schválené změny pravidel Fondu evropské pomoci nejchudším osobám.

Evropský parlament zmobilizoval další finance na pomoc zemím EU, které jsou nejvíce postiženy pandemií koronaviru.

Řešit následky nákazy koronavirem členským státům pomůže 37 miliard eur z unijních peněz. Pro Českou republiku je v rozpočtu vyhrazeno v přepočtu třicet miliard korun.

Peníze, které poslanci schválili, jsou určeny nejhůř zasaženým oblastem Evropy. Tamnímu zdravotnictví pomůžou lépe zvládat následky pandemie.

Nabídka falešných zázračných léků nebo prudký růst cen zboží – i tyto taktiky v současné době používají někteří internetoví prodejci. Přispívají tím však jen k šíření obav a nejistoty.

Po vypuknutí epidemie koronaviru se raketovým tempem začala šířit nejenom nákaza, ale taky dezinformace. Proto přinášíme přehled, jak na nepravdivé informace reagovat.

Tisková zpráva
Vypuknutí nákazy nového koronaviru vede také k šíření nepravdivých zpráv a dezinformací, které maří úsilí zvládnout současnou pandemii.

Omezení kvůli koronaviru dolehla i na média. Právě ona přitom hrají klíčovou roli v poskytování ověřených informací a vyvracení poplašných zpráv.
Reakce EU
Světová zdravotnická organizace
Příběhy solidarity a naděje
Videa



Články

Zrušený let kvůli nákaze Covid-19? Nechcete nebo nemůžete vycestovat? Přinášíme informace o právech cestujících během současné mimořádné situace.

Propuknutí epidemie koronaviru mezi uprchlíky v Řecku by bylo těžko zvladatelné. Je tomu podle poslanců nutné zabránit všemi dostupnnými prostředky.

Koronavirus v Africe může mít nedozírné následky. Evropa by se proto měla starat i o to, co se děje za jejími hranicemi, říká předseda výboru pro rozvoj Tomas Tobé.
Tiskové zprávy EP
Články
Koronavirus v ČR
Tiskové zprávy

Obnovit Evropu tak, jak ji známe. Bezpečně ji vyvést z krize, minimalizovat ničivé dopady a vyjít z toho silnější. Poslanci požadují opatření, která mají jednotlivým vládám pomoci.

Tisková zpráva
Evropský parlament v pátek přijal nová opatření, která umožní okamžité uvolnění dalších prostředků EU na boj proti pandemii covid-19 a jejím následkům.

Tisková zpráva
Předseda EP David Sassoli vyjádřil soustrast rodinám obětí nákazy covid-19 a poděkoval zdravotníkům a dobrovolníkům.

Tisková zpráva
Poslanci v pátek vyzvali k přijetí rozsáhlého balíčku opatření na podporu evropské ekonomiky po pandemii covid-19, jehož součástí by měly být dluhopisy garantované rozpočtem EU.

Tisková zpráva
Poslanci na mimořádném plenárním zasedání schválili téměř jednomyslně legislativní návrhy, které jako součást koordinované reakce EU pomohou v boji proti pandemii COVID-19 a jejím následkům.
Tisková zpráva
Parlament v pátek schválil třímiliardovou finanční injekci pro systémy zdravotní péče v EU. Prostředky poputují na pomoc lékařům a sestrám, ale také na nákup testovacích souprav.
Videa


Články

Od darování plicních ventilátorů až po péči o kriticky nemocné pacienty ze sousedních zemí. V době krize nabízejí země unie pomoc jedna druhé.