Jak Parlament přizpůsobil své fungování době pandemie 

Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   
 

Sdílet tuto stránku: 

Pandemie covid-19 donutila Parlament omezit fyzické schůze a fungovat na dálku. Poslanci jsou přesto schopni nadále přijímat naléhavá opatření i řešit dlouhodobé priority.

Poslanci se debat druhého říjnového pléna účastnili připojením z kanceláří Evropského parlamentu v zemích EU.  

Parlament i během koronakrize, uzavírek a omezení fyzického styku pokračuje v plnění svých hlavních funkcí - schvaluje unijní zákony a předpisy, unijní rozpočet a dohlíží na Evropskou komisi. Zároveň přizpůsobil své fungování tak, aby výbory i plénum zajistily akceschopnost EU reagovat na pandemii konaviru a zároveň neztratil ze zřetele dlohodobé priority, jako je Zelená dohoda pro Evropu, rozvoj digitálních služeb, reforma zemědělské politiky EU, dlouhodobý rozpočet či brexit. 

Demokracii nelze jen tak pozastavit

Stejně jako miliony ostatních Evropanů musí i europoslanci a zaměstnanci Parlamentu v posledních měsících pracovat z domova. 

"Demokracie se nemůže v době dramatické krize zastavit... Jako zákonodárci máme jak možnost tak i povinnost pomoci,“ uvedl předseda Parlamentu Sassoli před plénem v březnu 2020, kdy bylo poprvé zavedeno hlasování na dálku.

Plenárky


V rámci plenárního zasedání byla dříve vyžadována fyzická přítomnost v jednacím sále. Podle jednacího řádu je právo hlasovat osobní a musí se hlasovat jednotlivě a přímo.

Parlament proto vyvinul systém vzdáleného přístupu, který je bezpečný, efektivní a obsahuje ověřovací mechanismy. Zatímco v březnu se v plénu uskutečnila jedna debata a tři hlasovací momenty, při kterých poslanci hlasovali v 11 jednotlivých hlasováních, na druhé říjnové plenárce proběhlo debat 18 a během 13 hlasovacích slotů se hlasovalo o více než 1500 otázkách.  

Během říjnového plenárního zasedání se poslanci mohli zúčastnit debat z kanceláří EP ve svých členských státech.

Přestože vážná zdravotní situace znamená, že plenární zasedání v současnosti probíhají na dálku, předseda Sassoli uvedl, že jakmile to podmínky dovolí, Parlament se vrátí do svého sídla ve Štrasburku.


Výbory


Práce ve výborech se také musela razantně přizpůsobit a zasedání se konají prostřednictvím videokonference nebo v hybridním formátu. Přesto bylo i ve výborech zachováno tlumočení a hlasování.

Politické skupiny a řízení činnosti EP


Přes telekonference a další online postupy fungují toho času také poslanecké kluby Parlamentu a jeho politické a řídící orgány.