Koronavirus: Pomoc zemědělcům a rybářům 

Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   
 

Sdílet tuto stránku: 

©Curto/Adobe Stock  

Zemědělcům i rybářům unie pomůže překonat finanční krizi, kterou světová pandemie způsobuje. Zároveň díky nim zajistí plynulé dodávky jídla na trh.

Aby byl na pultech obchodů i nadále dostatek jídla, podpoří EU výrobce potravin.


Problémy, s nimiž se výrobci potravin během krize potýkají


Počáteční zpožďování dovozu surovin ze zahraničí vyřešilo zavedení takzvaných zelených pruhů. Díky nim mohou kamiony se zbožím plynuleji projíždět přes hraniční kontroly. Zemědělství, rybolov a rybochov se však nadále potýkají s vážnými problémy.


Výrobci potravin nemají dostatek pracovních sil. Může za to omezení volného pohybu, kvůli kterému nemohli včas dorazit sezonní pracovníci. Přitom právě na jejich práci jsou zemědělci často závislí. Evropská komise je sice označila za nepostradatelné, takže teď by teoreticky přijet mohli, část z nich ale za současné situace cestovat ani nechce. Nižší produkce by tak mohla mít za následek vyšší ceny. Zemědělci ještě k tomu kvůli zavřeným restauracím a hotelům přišli o velké odběratele.


Podpora rybářů a akvakultury


Během plenárního zasedání 17. dubna poslanci schválili finanční pomoc pro rybáře a rybochovy. Rybáři se potýkají s logistickými problémy v přístavech, vysokými cenami za nákladní dopravu, s omezením obchodních styků se třetími zeměmi, propady cen a s omezeným – nebo žádným – přístupem na některé trhy. Řeší i obavy spojené se zdravím lodních posádek nebo omezenými možnostmi střídání směn kvůli karanténě.


Přijatá opatření by se všemi těmito problémy měla pomoci. Rozšiřují totiž formy státní podpory, flexibilnější bude i čerpání Evropského námořního a rybářského fondu.


Členské státy budou moci poskytnout kompenzaci:

  • rybářům, kteří byli nuceni rybolov pozastavit

  • rybochovům, které musely pozastavit nebo omezit produkci

  • producentům, kteří se starají o uskladnění produktů z rybolovu a rybochovu


Pomoc pro zemědělce


Parlamentní výbor pro zemědělství sice uvítal plány Komise na pomoc potravinářskému průmyslu, zároveň však vyzval ke konkrétnějším krokům – ty se týkaly například skladování. Poslanci chtějí také sáhnout do krizových rezerv a varovali, že zemědělství bude výhledově potřebovat stabilní a dlouhodobou finanční podporu.


Venkovu pomůže přerozdělení nevyužitých zemědělských fondů. Pokrytí provozních nákladů až do výše 200 000 eur pak díky výhodným půjčkám nebo zárukám umožní zjednodušené čerpání z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova.


Větší pomoc zemědělcům i rybářům budou moci členské státy poskytnout po usnesení z 19. června. Jednotlivci i malé a střední podniky, které se zaměřují na produkci potravin, dostanou peníze z fondu rozvoje venkova. Až 7 tisíc eur bude pro zemědělce, až 50 tisíc eur pro podniky. Jednotlivé země k tomu dostaly i víc času na rozdělení financí.


Sezonní pracovníky, kteří zemědělcům pomáhají při výsadbě, obdělávání i sklizni, by jednotlivé země měly považovat za klíčové – a zajistit jim bezproblémové cestování přes hranice.

Pomoc vinařům, ovocnářům a zelinářům schválil Parlament 18. června. Pokud se tato první vlna opatření ukáže jako nedostatečná, poslanci zváží další.


Zajímá vás, co dalšího EU na podporu Evropy při současné krizi dělá? To nejdůležitější jsme shrnuli v přehledném článku.

Časová osa: EU proti koronaviru