Podpora kultury během koronaviru 

Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   
 

Sdílet tuto stránku: 

Kultura trpí pod náporem omezení zavedených proti šíření koronaviru. S následky zrušených akcí se potýkají umělci po celé Evropě.

Umělecká sféra je specifická – a stejně tak i potíže, se kterými se teď umělci musejí vypořádat. Proto poslanci v usnesení ze 17. dubna vyzvali k podpoře kreativního sektoru.

Koronakrize dopadla na všechny. S problémy se potýká mnoho oblastí. Kultura je však jednou z těch, které utrpěly nejvíc. Zrušené akce napříč Evropou, festivaly, koncerty a výstavy odložené. Galerie, kina i divadla zavřená, filmová i televizní produkce zastavená. Umělci najednou nemají z čeho žít.


Mnohé země se o ně snaží postarat po vlastní ose, na evropské úrovni podporu řešili ministři kultury 8. dubna.


EU se intenzivně snaží zajistit, aby lidé nepřišli o práci. Kulturní sféra je ale specifická - je potřeba myslet i na individuální umělce a malé spolky. Proto parlamentní kulturní výbor požaduje specifickou pomoc, zaměřenou na to, aby kultura krizi ve zdraví překonala.


Poslanci se obrátili na komisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona a komisařku pro inovace, výzkum, vzdělání a mládež Mariu Gabriel s těmito návrhy:

  • uvolnit peníze z programu Kreativní Evropa i pro ty umělce, kteří nemusejí projít sítem národní podpory;
  • navýšit finance pro tento program, aby se dostaly všude tam, kde jsou potřeba;
  • vytvořit speciální finanční nástroj pod Evropským investičním fondem, který by přísun peněz kultuře zajistil.


Během jednání kulturního výboru 4. května oba komisaři poslance ubezpečili, že na plánu na podporu evropské kultury pracují - v rámci celkové obnovy Evropy po krizi. Nevyloučili, že by ke zvýšené flexibilitě čerpání fondů mohla přibýt i další přímá podpora.


Komise také podpořila vznik nové platformy - Creatives Unite - na které si umělci můžou vyměňovat informace, které jim v současné situaci připadají užitečné i pro ostatní.


Podle předsedkyně kulturního výboru, křesťanské demokratky z Německa Sabine Verheyen, by to měla být právě EU, kdo bude kulturu a pracovníky v ní koordinovaně podporovat – a to až do doby, kdy se život vrátí do normálu.


Co všechno EU ke zvládnutí koronaviru dělá? Čtěte v přehledném článku zde.