Otevírání hranic po koronaviru: jak je na tom schengenský prostor?

Hranice zavřené kvůli koronaviru se po Evropě postupně otevírají. Obnova plně funkčního schengenského prostoru by podle Parlamentu měla přijít rychle a především koordinovaně.

Cestování v rámci Schengenu se pomalu vrací do normálu. Se zlepšením epidemiologické situace v posledních týdnech a s blížícím se létem mnohé země uvolňují omezení, která zavedly během pandemie koronaviru. Poslanci chtějí, aby schengenský prostor začal znovu plně fungovat co nejdřív. Volný pohyb lidí, zboží i služeb podle nich významně podpoří snahu o ekonomickou vzpruhu po pandemii koronaviru.


19. června poslanci přijali usnesení, ve kterém vyjádřili nespokojenost s přetrvávajícímí kontrolami na některých vnitřních hranicích. Podle jejich názoru by se hranice měly otevřít pro všechny bez rozdílu.

Hraniční kotroly
Kontrola řidičů na hranicích ©REUTERS/NACHO DOCE/AdobeStock

Uzavření schengenského prostoru


„Každý stát si zavedl svá vlastní opatření, je nejvyšší čas, aby do toho EU vnesla více koordinace. Nebo bude pozdě a Schengen utrpí nenapravitelné škody,“ řekla Tanja Fajon, předsedkyně pracovní skupiny (výboru pro vnitro) pro dohled nad schengenským prostorem. „Klíčovou roli při obnově svobodného pohybu na sebe musí vzít Evropská komise. V první řadě jde o přeshraniční pracovníky, proto je tak důležitá koordinace na celoevropské úrovni,“ doplnila slovinská sociální demokratka.


Země, které do Schengenu patří, mohou podle platných pravidel dočasné kontroly na hranicích zavést v případě vážného rizika ohrožení veřejného pořádku nebo vnitřní bezpečnosti. O tomto kroku musí informovat Evropskou komisi i Evropský Parlament. Komise současná koronavirová omezení v každé jednotlivé zemi eviduje.


Jak na znovuotevření hranic


13. května představila Evropská komise souhrn návrhů, jak obnovit bezpečné cestování v EU. Součástí je i doporučení pro země Unie a členy Schengenu, aby začali postupně otevírat hranice. Komise přitom vyzdvihuje hlavně to, aby země svá opatření koordinovaly a při svém rozhodování se řídily kritérii na základě pokynů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí. Nepřípustná je diskriminace na základě národnosti.

Můžete vycestovat do vysněné země? Jaká tam platí pravidla? Aktuální informace o celém Schengenu najdete přehledně na novém webu Re-open EU.

Většina členských států ruší kontroly na svých vnitřních hranicích a související omezení cestování k 15. červnu a očekává se, že do konce června tak učiní i ostatní země EU. Ministři se dohodli na tom, že zbývající opatření budou založena na objektivních zdravotních kritériích, budou přiměřená a nediskriminační. Členské státy budou nadále postupovat v úzké koordinaci a pod vedením Komise. Ta ještě před 15. červnem vydala další doporučení na to, jak se připravit na otevření hranic i pro země vně EU. To by mělo nastat po 1. červenci.

Od samého začátku pandemie se Evropská komise snažila celou situaci koordinovat tak, aby se pokud možno bez problémů dostali lidé přes hranice za prací a také aby mezi státy plynule proudilo důležité zboží a služby jako potravin či zdravotnické vybavení. Kromě toho díky evropské spolupráci se podařilo repatriovat bezmála šest set tisíc Evropanů, kteří v době vypuknutí pandemie uvízli po celém světě. Komise také navrhla jednotná omezení vstupu do EU pro občany třetích zemi s platností do konce června.


Souvislosti:

Časová osa: EU proti koronaviru

Co Unie proti koronaviru už udělala?


Stanovisko Evropského parlamentu


Obnovit pohyb lidí, zboží i služeb v rámci Schengenu chtějí poslanci co nejdřív. Země by podle nich měly vzájemně spolupracovat, hlavně aby předešly jakékoliv diskriminaci.


Během schůze výboru pro vnitro a občanské svobody 12. května již citovaná Tanja Fajon připomněla rok 2015, kdy mnoho zemí zavřelo hranice kvůli uprchlické krizi. Některé státy pak tyto uzavírky udržovaly několik dalších let – což Parlament kritizoval jako neopodstatněné.

„Když ztratíme Schengen, ztratíme tím i celý evropský projekt.“
Tanja Fajon
předsedkyně pracovní skupiny pro dohled nad schengenským prostorem výboru pro vnitro
Zdroj "„Když ztratíme Schengen, ztratíme tím i celý evropský projekt.“" otevře se v novém okně

Poslanci proto požadují, aby byly hraniční kontroly v budoucnosti zaváděny jen ve výjimečných situacích a jen po omezenou dobu – kdy to bude opravdu nevyhnutelné.


Čtěte také: Jak Parlament posiluje schengenský prostor a zvyšuje bezpečnost na vnějších hranicích?

Schengenský prostor

  • tvoří ho 26 zemí
  • 22 z nich jsou členy EU: Belgie, Česká republika, Dánsko, Německo, Estonsko, Řecko, Španělsko, Francie, Itálie, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Nizozemsko, Rakousko, Polsko, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko, Finsko, Švédsko
  • 4 jsou mimo EU: Island, Norsko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko
Kdo je v Schengenu - mapa zemí schengenského prostoru
Země schengenského prostoru zrušily mezi sebou hranice a kontroly