Sýrie 
Humanitární katastrofa a konflikt s globálním dopadem 

Svět  Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   

Syrská občanská válka vyhnala miliony lidí z domovů a vyvolala akutní humanitární krizi. Jaká řešení navrhuje Evropský parlament? Přehled v tomto top tématu.

Sdílet tuto stránku: 

Články 

       

Dohoda o příměří v Aleppu nevyrdžela ani den a padla tím prozatím naděje na evakuaci civilistů. Otřesná situace v tomto druhém největším syrském městě byla proto jedním z hlavních bodů debaty na plénu dnes ráno, když poslanci hovořili o přípravách summitu EU. Žádali okamžité zastavení bojů a umožnit přístup humanitární pomoci do města, které popisovali slovy jako „peklo na zemi“ nebo „továrna na smrt“. Někteří poslanci také tvrdě kritizovali roli Ruska v syrském konfliktu.

       

Situace v Aleppu je katastrofální a jediné, co může odvrátit naprostou tragédii, je vytvořit bezletovou zónu a humanitární koridor, řekl v pondělí 5. prosince poslancům Abdulrahman Al-Mawwas ze Syrské civilní ochrany. Tato organizace známá jako „Bílé přilby“ je složená z dobrovolníků a jejím posláním je zachraňovat civilisty. Desítky tisíc z nich v posledních dnech opouštěly své domovy ve východním Aleppu v útěku před cílenými útoky ze strany syrských vládních jednotek a jejich spojenců.

       

V oblastech zasažených válkami nebo přírodními katastrofami dnes po celém světě žije 462 milionů dětí a mladistvých. Krizové situace jim ztěžují nebo znemožňují školní docházku. Projekt #EmergencyLessons zprostředkovává jejich příběhy a v úterý 6. prosince se v Parlamentu sešli děti, učitelé a dobrovolníci, aby připomněli, že zajistit vzdělávání je stejně důležité jako dodávky jídla a léků.

       

Několik let trvající konflikt v Sýrii nejen že ohrozil stabilitu regionu, ale vyžádal si i strašlivou daň na obyvatelích této země. K dnešnímu dni je považován za největší humanitární krizi od konce druhé světové války. 13,5 milionů Syřanů potřebuje podle údajů Evropské komise ze září 2016 humanitární asistenci. Evropská unie je jejich situací hluboce znepokojena a snaží se poskytnout pomoc.

Videa 

Články 

       

Minulý týden podpořila většina poslanců usnesení, ve kterém doporučili, aby byla po deseti letech dočasně pozastavena jednání o členství Turecka v EU. Důvodem tohoto stanoviska Parlamentu jsou „neúměrně represivní opatření“, která Ankara zavedla v reakci na červencový neúspěšný pokus o puč. Turecko pohrozilo, že nechá znovu proudit do Evropy tisíce migrantů. „Vstupujeme do nové fáze vztahů mezi EU a Tureckem,“ komentoval to předseda parlamentní delegace pro vztahy s Tureckem.

       

Zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura varoval poslance, že východní Aleppo může být za pár týdnů srovnáno se zemí. Jen v posledních několika dnech odtamtud uteklo před postupem vládních jednotek 50 000 lidí. Válka v Sýrii pokračuje šestým rokem a s ní i utrpení civilního obyvatelstva. V úterý 29. listopadu probírali poslanci zahraničního výboru poslední vývoj a vyhlídky v Sýrii s vyslancem de Misturou, se kterým jsme při té příležitosti udělali rozhovor.

       

Poté, co se minulý měsíc zhroutilo příměří vyjednané USA a Ruskem, se situace v Sýrii zdá ještě složitější, než kdy byla. Krveprolití se v posledních dvou týdnech ještě dále vystupňovalo. O tomto otřesném vývoji diskutovali poslanci ve středu v podvečer. Mnozí kritizovali roli Ruska a apelovali na aktivnější zapojení EU při snaze najít východisko ze syrské krize.

Videa 

Články 

       

Utečenci ze Sýrie čekající na přesídlení do Evropy i uprchlíci z Palestiny žijící v táborech již po několik generací, byli protějšky poslanecké delegace výboru pro občanské svobody, která ve dnech 19 .- 22. září navštívila Libanon. Poslanci jednali také se zástupci tamní vlády, parlamentu, agentur OSN i nevládních organizací zapojených do pomoci uprchlíkům. Smyslem mise bylo zhodnotit, jaká opatření EU jsou potřeba k efektivnějšímu přesídlování uprchlíků.

       

Před zvláštním setkáním šéfů evropských vlád s tureckým premiérem v pondělí 7. března se s Ahmetem Davutoğlu sešel také předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Po jednání prohlásil, že „je potřeba spolupracovat s Tureckem v zájmu vyřešení situace uprchlíků“. Diskutovali o uprchlické krizi, hraničních kontrolách, vydávání víz pro turecké občany a také o svobodě tisku v Turecku.

       

Evropa čelí největšímu pohybu obyvatelstva od druhé světové války. Šance uprchlíků vybudovat si v EU nový život značně závisí na jejich rychlém začlenění na našich trzích práce.

       
Tisková zpráva 

Tisková zpráva 

"Politické předvádění se," které ztotožňuje uprchlíky s teroristy, pouze podněcuje nenávist a rozčarování, jež je inspirací pro ty, kteří se připojují k teroristickým skupinám, uvedli poslanci v dnešní rozpravě. Spíše než dopustit, aby došlo k narušení svobod a tolerance v Evropě, musí členské státy EU podle poslanců usilovat o posílení bezpečnosti pomocí užší spolupráce ve výměně informací a sdílení údajů a investicí do dovedností a technologií, které jsou potřeba v boji proti terorismu.

Články 

       

Hlavní prioritou dnes je, a musí být, řešení uprchlické krize," uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve svém prohlášení o stavu EU ve středu 9. září v Evropském parlamentu. "EU čelí migraci, hospodářské krizi a válkám ve svém sousedství, a my musíme přispět k řešení těchto problémů," uvedl ve svém úvodním projevu předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

       
Tisková zpráva 

Tisková zpráva 

Současné výzvy spojené s migrací jako příliv uprchlíků na západobalkánské trase, spolupráce s Tureckem a jednání s africkými zeměmi, stejně jako finanční prostředky nezbytné k řešení situace, budou projednávány s předsedy Evropské rady Donaldem Tuskem a Evropské komise Jean-Claudem Junckerem v úterý vod 10:00.

Články 

       

K vnějším hranicím Evropy nadále přicházejí každý den stovky uprchlíků. 9. září schválili poslanci EP plán na přemístění 40 000 migrantů z Itálie a Řecka do jiných členských států EU. Po hlasování jsme si promluvili se zpravodajkou Ska Kellerovou (Zelení/ESA, Německo), která předložila plán Parlamentu, o uprchlické krizi a systému přemisťování uprchlíků.

       
Tisková zpráva 

Tisková zpráva 

Mezinárodní společenství musí splnit své závazky na posílení humanitární pomoci milionům osob trpícím v důsledku krizí v Iráku a Sýrii, uvedli poslanci Evropského parlamentu ve čtvrtek schváleném usnesení. Parlament rovněž vyzval EU, aby zvážila svolání dárcovské konference a zdůraznil, že k porážce tak zvaného "Islámského státu" (ISIL/DAIŠ) je potřeba politická přeměna v Sýrii a inkluzivní vláda v Iráku.

       

Evropská unie a její členské země jsou společně největším poskytovatelem rozvojové pomoci na světě. V roce 2013 se jejich celkový příspěvek vyšplhal na 56,5 miliardy eur, což je více než polovina celosvětové pomoci zemím bojujícím proti chudobě. V prosinci 2013 Evropský parlament schválil výdaje na vnější akce EU pro léta 2014-2020 ve výši 51,4 miliardy eur.

       
Tisková zpráva 

Tisková zpráva 

EU by měla udělat vše, co je v jejích silách, aby zabránila dalším ztrátám na životech na moři. V dnes schváleném usnesení poslanci žádají o rozšíření mandátu operace Triton ve Středozemí, který by měl zahrnovat pátrací a záchranné akce na úrovni EU. Poslanci rovněž vyzývají k zavedení závazných kvót k rozdělování žadatelů o azyl mezi všechny členské státy, navýšení příspěvků do programů přesídlování, posílení spolupráce s třetími zeměmi a přijetí přísnějších opatření vůči obchodníkům s lidmi.

       

Evropa by se měla při řešení problému migrace zaměřit na záchranu životů, řekl generální tajemník OSN Pan Ki-mun poslancům ve svém projevu na plenárním zasedání Evropského parlamentu 27. května. Upozornil, že ve Středozemním moři letos utonulo na 1 800 osob a uvedl: "Evropa má důležitou roli a kolektivní odpovědnost jednat. Záchrana životů by měla být prioritou." Pan Ki-mun se také vyjádřil k udržitelnému rozvoji a předcházení násilnému extremismu.

       

"Nacházíme se v bezprecedentní situaci," řekl libanonský premiér Tammám Salám o uprchlické krizi ve své zemi během oficiální návštěvy v Evropském parlamentu 2. prosince. Během návštěvy jednal se členy Výboru pro zahraniční věci a setkal se s předsedou Parlamentu Martinem Schulzem. V rozhovoru, který nám Tammám Salám poskytl, hovořil o nejzávažnějších problémech své země a o tom, jak se snaží potlačit přelévání syrského konfliktu na libanonské území.

       

Turecko by mělo dělat víc pro pomoc Kurdům v boji s hrozbou ISIS v Kobane, uvedli mnozí poslanci v debatě o obléhaném syrském městě. V rozpravě, která proběhla 22. října, poslanci také odsoudili násilí ISIS a řekli, že je třeba udělat víc pro řešení problému teroristických skupin a pomoci jejich obětem. Někteří poslanci upozornili na potenciální hrozbu chemických zbraní a požadovali širší strategii pro Blízký východ.

       

Poslanci v dnešní rozpravě o humanitární krizi v Sýrii a Iráku odsoudili násilí páchané tzv. Islámským státem a vyzvali k větší podpoře na pomoc jeho obětem. Podle údajů z ledna 2015 potřebuje v důsledku pokračujícího konfliktu humanitární pomoc už 12,2 milionu Syřanů. Poslanci také požadovali přijetí opatření vůči občanům EU, kteří se přidávají k džihádistickým skupinám, a větší spolupráci s ostatními zeměmi.

       

Každoročně donutí válečné konflikty, pronásledování či přírodní katastrofy miliony dětí, žen a mužů, aby při hledání bezpečí opustily své domovy. Někteří z uprchlíků hledají útočiště v zemích EU. Jen loni poskytly členské země EU ochranu více než 135 tisícům žadatelů o azyl a téměř polovině z nich byl udělen status uprchlíka. Přečtěte si u příležitosti dnešního Světového dne uprchlíků víc o tom, co Evropský parlament a EU pro pomoc uprchlíkům dělají.

       

Kvůli současnému konfliktu v zemi je ohrožena celá generace syrských dětí, což negativně ovlivňuje naděje Sýrie na obnovu po ukončení konfliktu, varovali poslance odborníci během diskuze o pomoci obětem syrského konfliktu, zejména dětem, kterou v Evropském parlamentu 18. prosince uspořádal Zahraniční výbor a Výbor pro rozvoj. „Je tu reálné nebezpečí, že ztratíme celou generaci syrských dětí kvůli nenávisti a beznaději,“ upozornil výkonný ředitel organizace UNICEF Anthony Lake.

       

Po útocích v Paříži vyzval generální tajemník Ligy arabských států k větší spolupráci mezi Ligou a EU v boji proti extremismu. Během své úterní návštěvy parlamentního Zahraničního výboru Nabíl al-Arabí řekl: "Problémy, kterým nyní čelíme, jsou univerzálního charakteru a nejsou omezeny na jedno místo." Nastínil také, jak se arabský svět dívá na Evropu, a řekl, že "Evropská unie se vždy zasazovala za spravedlivé věci."

       
Tisková zpráva 

Tisková zpráva 

EU by měla svolat humanitární konferenci, jejímž cílem by mělo být pomoci sousedním zemím Sýrie v jejich úsilí poskytnout útočiště stále vzrůstajícímu počtu uprchlíků, uvedl Parlament ve středu schváleném usnesení. Poslanci vyzvali EU, aby pokračovala v poskytování humanitární pomoci, podporovala uprchlíky a zajistila jim bezpečný vstup do EU a přístup ke spravedlivým postupům pro udělení azylu v EU.

       

V posledních letech muselo své domovy opustit přes devět milionů Syřanů. Mnoho z nich přijaly sousední země, jako je Jordánsko, Libanon a Turecko. Členové parlamentního Výboru pro rozvoj 3. listopadu jednali o humanitární krizi v Sýrii a situaci uprchlíků v okolním regionu. Tato výměna názorů byla pokračováním říjnové plenární rozpravy o situaci ve městě Kobanê a o otázce evropských občanů, kteří se přidávají k bojovníkům Islámského státu.

       

V posledních letech muselo své domovy opustit přes 9 milionů Syřanů. A situace se zhoršuje s postupem Islámského státu v Sýrii a Iráku. „Žádný konflikt si nikdy nepřipsal tolik mrtvých, tolik uprchlíků a vnitřně vysídlených lidí v tak krátkém čase,“ řekl Frej Fenniche z Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva při pondělním slyšení Podvýboru pro lidská práva. Většina poslanců se shodla na tom, že členské země EU by měly přijmout víc uprchlíků a poskytnout další podporu sousedním zemím.

       

Statisíce Syřanů uprchly před režimem ve své zemi a teď uvízly v jordánské poušti. Španělský sociální demokrat Juan Fernando López Aguilar vedl minulý týden delegaci poslanců, která se na vlastní oči seznámila s tragédií ukrytou za titulky zpráv. "Sní o návratu do svých domovů," říká o uprchlících poslanec. "Žádají po nás, abychom něco udělali." S panem Aguilarem jsme se po jeho návratu bavili o tom, co by v této humanitární krizi mohla udělat EU a Parlament.

       

Od chvíle, kdy vstoupila v platnost Lisabonská smlouva, se Evropský parlament aktivně zapojil do vytváření nové imigrační legislativy. 24. září předložila Evropská komise Výboru pro občanské svobody svou Pátou výroční zprávu o přistěhovalectví a azylu. Zpráva zdůrazňuje, že v oblasti přistěhovalectví, azylu a správy hranic je třeba větší úsilí ze strany EU a jejích členských států, a také je nutné posílit úsilí v boji proti pašování lidí a obchodování s nimi.

       
Tisková zpráva 

Tisková zpráva 

Evropský parlament ve čtvrtek schváleném usnesení důrazně odsoudil vraždy novinářů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa a humanitárního pracovníka Davida Hainese takzvaným Islámským státem (IS). EU musí dle poslanců všemi možnými prostředky, včetně přiměřené vojenské pomoci, pomoci irácké vládě a místním orgánům. Mezinárodní společenství poslanci vyzvali k odstřihnutí Islámského státu od jeho zdrojů. Vyzvali rovněž k politickému řešení konfliktu v Sýrii.