Ska Kellerová: „Potřebujeme systém prospěšný pro uprchlíky i celou společnost“

K vnějším hranicím Evropy nadále přicházejí každý den stovky uprchlíků. 9. září schválili poslanci EP plán na přemístění 40 000 migrantů z Itálie a Řecka do jiných členských států EU. Po hlasování jsme si promluvili se zpravodajkou Ska Kellerovou (Zelení/ESA, Německo), která předložila plán Parlamentu, o uprchlické krizi a systému přemisťování uprchlíků.

Interview with Ska Keller
Ska Kellerová

Do Evropy každý den přicházejí stovky uprchlíků. Postačuje přemístit 40 000 osob z Itálie a Řecka?

Podle zprávy, o které dnes Parlament hlasoval, může být 40 000 lidí pouhým začátkem. Potřebujeme stálý systém nouzového přemisťování, abychom mohli v případě mimořádné situace okamžitě reagovat. Ještě není účinný, ale Evropská komise ho už navrhla.

Samozřejmě se na celý problém dublinského systému musíme dívat z dlouhodobého hlediska. Podle dublinského nařízení musí uprchlíci žádat o azyl v první zemi, do které vstoupí. To představuje problém, neboť jen omezený počet zemí má vnější hranici EU. Potřebujeme nový distribuční klíč, který bude spravedlivý jak pro všechny členské státy, tak pro uprchlíky.


Komise právě pracuje na stálém systému nouzového přemisťování. Mohl by návrh, který byl dnes schválen, posloužit jako model?

Zpráva, o které jsme dnes hlasovali, by měla být modelem pro nový systém nouzového přemisťování. Komise vzala v potaz náš návrh, aby se bral ohled na zájem uprchlíků. Věřím, že je to opravdu potřeba. Je důležité, abychom se soustředili na to, co chtějí sami uprchlíci – např. bydlet v místě, kde již žijí jejich rodinní příslušníci, usadit se v zemi, jejíž jazyk znají, nebo rozvíjet své schopnosti – aby z nastalé situace měli prospěch oni i celá společnost.


Co si myslíte o návrhu migrační a azylové politiky, který dnes Komise představila na plenárním zasedání?

Souhlasím s většinou návrhů, které předložil Jean-Claude Juncker. Oceňuji především to, že se velmi jasně vyjádřil o povinnosti Evropy přijmout uprchlíky. S některými aspekty ale nesouhlasím, např. se sestavením seznamu bezpečných zemí původu. Věřím totiž, že tento seznam bude mít vážný dopad na právo žádat o azyl, o kterém Jean-Claude Juncker dříve prohlásil, že je jedním z nejdůležitějších základních práv.

Celkově musím říct, že to byl výborný projev, a doufám, že členské státy na něj brzy zareagují.