Organizovaný trestný čin, korupce a praní peněz 
Nadnárodní zločin 

Bezpečnost 
 

Sdílet tuto stránku: 

Články 

       

V Evropské unii v současné době působí kolem 3600 mezinárodních kriminálních organizací, 70 % z nich je složeno ze členů různých národností. Organizovaný zločin se stává pro Evropu opravdovým problémem. Evropský parlament v březnu 2012 ustanovil Zvláštní výbor pro organizovanou trestnou činnost, korupci a praní peněz, který dostal za úkol analyzovat a zhodnotit rozsah problému a jeho ekonomický a společenský dopad v EU.

       
Tisková zpráva 

Tisková zpráva 

Parlament ve středu v akčním plánu EU na období 2014-2019 navrhl opatření na boj proti organizovanému zločinu, korupci a praní peněz. Čelní postavení v něm zaujímá zabavení finančních aktiv organizovaného zločinu a zakročení proti jeho zdrojům příjmů. Odhaduje se, že v EU operuje na 4 000 mezinárodních zločineckých organizací.

       

V EU v současné době operuje kolem 3600 mezinárodních kriminálních organizací. Tento týden končí po 18měsíční činnosti svůj mandát parlamentní Výbor pro organizovanou trestnou činnost, korupci a praní peněz, který se za dobu své činnosti radil s 271 subjekty, které mají k problému co říct. Jeho konečná zpráva obsahuje doporučení jak potírat organizovaný zločin na evropské a globální úrovni. Naše infografika vám přináší nejnovější údaje o organizované trestné činnosti v Evropě.

Videa 

Články 

       

Zvláštní výbor pro organizovanou trestnou činnost, korupci a praní peněz připravil po 18 měsících své činnosti závěrečnou zprávu, kterou 17. září schválil. Italský lidovec Salvatore Iacolino, který je autorem zprávy stanovující priority EU v boji proti organizovanému zločinu, vyjádřil v rozhovoru naději, že návrhy obsažené ve zprávě „nemusí zůstat jen na papíře“.

       

Italská liberální demokratka Sonia Alfano je předsedkyní nedávno ustanoveného zvláštního výboru pro boj proti organizovanému zločinu. Její zkušenosti ji pro takovou roli přímo předurčují. Pochází ze Sicílie a proti organizovanému zločinu bojuje aktivně už od roku 1993, kdy mafie zavraždila jejího otce. Podle Sonii Alfano je tu výbor od toho, aby poskytl ty správné nástroje lidem, kteří se boji proti mafii věnují každodenně v praxi.

       

Navzdory mezinárodním doporučením i dosavadním směrnicím EU je praní špinavých peněz každodenní realitou. Veškeré snahy o prosazování práva naráží na rychlý pohyb zločinců a jejich využívání nejmodernějších technologií. Poslanci spolu s odborníky o tomto problému jednali 12. listopadu během veřejného slyšení uspořádaného Zvláštním výborem pro boj proti organizovanému zločinu, korupci a praní špinavých peněz.

Tisková zpráva 

Zvláštní výbor Evropského parlamentu pro organizovanou trestnou činnost, korupci a praní špinavých peněz byl ve středu zřízen Parlamentem. Má roční mandát na prošetření pronikání organizovaného zločinu, včetně mafií, do legální ekonomiky EU, veřejné správy a finančních systémů, a navržení opatření na boj s organizovanou trestnou činností.

Články 

Brífink Knihovny Evropského parlamentu