Obnovení Schengenu je klíčem k restartu ekonomiky, říká předseda výboru pro vnitro

Hranice v EU by se podle předsedy výboru pro vnitro měly otevřít co nejdřív. Jak se poučit z pandemie a co znamenala pro volný pohyb v Evropě čtěte v rozhovoru.

Juan Fernando LOPEZ AGUILAR
Juan Fernando López Aguilar, předseda výboru pro vnitro

Po dlouhých měsících, kdy v rámci Schengenu nebylo možné cestovat, volá Parlament po urychleném návratu k normálu. Před červnovým hlasováním o situaci v schengenském prostoru jsme vyzpovídali předsedu výboru pro občanské svobody, španělského sociálního demokrata Juana Fernanda Lópeze Aguilara. Přečtěte si, jak podle jeho názoru má vypadat obnova cestování bez hranic.


Kdy se vnitřní hranice Schengenského prostoru zase otevřou?


Měly by se otevřít co nejdřív – aspoň podle mého názoru. Jenže před koncem června to pravděpodobně nenastane. Náš výbor neustále připomíná členským státům, k čemu se přistoupením k Schengenskému prostoru zavázaly. Podle schengenských pravidel, tedy platného evropského zákona, by měla být všechna omezení přesně časově omezená a přiměřená situaci.


Nejdůležitější teď je, aby Komise dohlédla na postupné znovuzavedení volného pohybu. Případná prodloužení omezení musí ministři vnitra jednotlivých zemí koordinovat s Komisí. Je přitom jasné, že bez Schengenu není možná žádná obnova (po pandemii). Evropskou unii si bez Schengenu nedokážu představit.


Související: Co EU dělá pro otevření Schengenu


Potřebuje Schengen lepší koordinaci a správu?


Byli jsme svědky trestuhodného nedostatku koordinace. Vlády jednotlivých zemí nedodržely svoje povinnosti – ty jsou přitom závazné. Předtím, než zavřely hranice, se měly spojit s ostatními a vyjednat s Komisí společný postup. Jak už jsem řekl, omezení pohybu musí být opodstatněné a na dobu nezbytně nutnou, úměrnou situaci. Nesmí nikoho diskriminovat. Při obnově plného fungování Schengenu, které nás teď čeká, chceme jako výbor dbát na to, aby se Evropa poučila chybami, které se staly.


Kdyby udeřila druhá vlna nákazy, co by v Evropě mělo být jinak? Dokáží zavřené hranice skutečně zpomalovat šíření nemocí?


Musíme se podívat pravdě do očí. Pandemie nás všechny překvapila. Zaváděná opatření neměla obdoby. Pro svobody, na které jsme v moderním světě zvyklí, to byla těžká zkouška. Omezení volného pohybu je vždycky problém. Ale právě proto, že jsme si tím vším prošli, teď musíme ukázat, že jsme se ze svých chyb poučili. A také uznat, že zdraví byla v té chvíli zkrátka priorita číslo jedna, a že se jednotlivé vlády snažily ochránit své obyvatele.


Na celý rozhovor se podívejte zde. Kromě otevření hranic jsme se dál ptali i na rozšiřování Schengenu, migraci, poskytování azylu nebo používání osobních údajů v boji proti koronaviru.


Jak EU zvládá koronavirus?

Časová osa: Evropská unie proti koronaviru

Další informace