Priority politických skupin Parlamentu: Evropská lidová strana (EPP) 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Evropská lidová strana je největší ze sedmi politických skupin v současném parlamentu. Za Česko jsou jejími členy poslanci za TOP 09 + STAN a KDU-ČSL.

V květnových evropských volbách zvolilo dvě stě milionů Evropanů poslance, aby je v příštích pěti letech zastupovali v Evropském parlamentu. Europoslanci se podle svého politického přesvědčení seskupili do sedmi politických skupin. Jejich priority vám zde představujeme.


Skupina lidovců a křesťanských demokratů se v Parlamentu zkráceně označuje EPP, podle anglického European People's Party. Se 182 křesly je největší politickou skupinou v devátém volebním období Parlamentu. Je zároveň nejstarším politickým klubem EP, kde je zastoupena od prvních přímých voleb v roce 1979.

Tato středo-pravicová skupina má aktuálně europoslance skoro z celé EU, pouze s výjimkou Estonska a Velké Británie. Její členové zastupují 26 zemí Unie.

Česko má mezi 182 poslanci v EPP pět poslankyň a poslanců, tři za TOP 09 + STAN a dva za KDU-ČSL.


Předsedou skupiny EPP je od roku 2014 Manfred Weber, který je europoslancem za Německo od roku 2004. Evropští lidovci mají také 10 místopředsedů.


Cílem klubu
je vytvořit konkurenceschopnější a demokratičtější Evropu. Mezi další priority patří migrace, obchod a pracovní místa.


5 místopředsedů EP, 8 předsedů výborů


Pět ze 14 místopředsedů Evropského parlamentu je z EPP, stejně jako 8 z 20 předsedů parlamentních výborů.