Priority politických skupin Parlamentu: Zelení / Evropská svobodná aliance 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Zelení (Greens/EFA) jsou početně čtvrtou nejsilnější skupinou v současném Evropském parlamentu. Čeští Piráti jsou členy této skupiny.

V květnových evropských volbách zvolilo dvě stě milionů Evropanů poslance, aby je v příštích pěti letech zastupovali v Evropském parlamentu. Europoslanci se na základě své politické příslušnosti seskupili do sedmi politických skupin. Jejich priority vám zde představujeme.


Skupina Zelených / Evropská svobodná aliance – anglicky označovaná Greens/EFA – sdružuje poslance ze strany zelených, pirátů, regionálních stran a nezávislých poslanců Evropského parlamentu. Byla založena v roce 1999.


Zelení v posledních evropských volbách výrazně posílili a mají nyní 74 křesel, čímž se stali čtvrtou největší skupinou současného Parlamentu. Jejich členové zastupují 16 zemí EU.


Česko má mezi 74 poslanci Zelených jednu poslankyni a dva poslance zvolené za Českou pirátskou stranu.


Skupina má dva spolupředsedy. Jsou jimi německá poslankyně Ska Keller, která byla poprvé zvolena v roce 2009 a spolupředsedá Zeleným od roku 2016, a Belgičan Philippe Lamberts, který také vstoupil do parlamentu v roce 2009 a spolupředsedá Zeleným od roku 2014. Skupina má sedm místopředsedů.


Greens/EFA se zaměřují na životní prostředí a sociální spravedlnost. Chtějí řešit změnu klimatu prostřednictvím zelené revoluce v energetice a zaručit lidská práva a rovnost pro všechny.


2 místopředsedové EP, 2 předsedové výborů

Dva ze 14 místopředsedů Evropského parlamentu jsou ze skupiny Zelených a jeden z nich je český poslanec Marcel Kolaja. Zelení získali také dva z 20 předsedů parlamentních výborů.