Priority politických skupin Parlamentu: Evropská sjednocená levice a Severská zelená levice 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Skupina levice (GUE/NGL) je v současném devátém funkčním období Parlamentu početně nejmenší. Patří k ní česká KSČM.

V květnových evropských volbách zvolilo dvě stě milionů Evropanů poslance, aby je v příštích pěti letech zastupovali v Evropském parlamentu. Europoslanci se podle svého politického přesvědčení seskupili do sedmi politických skupin. Jejich priority vám zde představujeme.


Konfederace Evropské sjednocené levice a Severské zelená levice, známá pod zkratkou GUE / NGL, byla založena v roce 1995 a je aliancí levicových a komunistických stran. Skupina má 41 členů, její poslanci zastupují 14 zemí EU a Česko zde má jednu poslankyni za Komunistickou stranu Čech a Moravy.


GUE / NGL má dva nové spolupředsedy. Jsou to francouzská poslankyně Manon Aubry, která je v EP nováčkem, a Martin Schirdewan z Německa, který je europoslancem od roku 2017. Skupina má dále čtyři místopředsedy a v jejím předsednictvu zasedá česká europoslankyně Kateřina Konečná.


Skupina se zaměřuje na spravedlnost v oblasti klimatu, daňovou spravedlnost, práva pracujících a vymáhání lidských práv.


Jeden místopředseda EP a jeden předseda výboru

Skupina levice získala jednoho ze 14 místopředsedů Evropského parlamentu a jednoho z dvaceti předsednictví parlamentních výborů.