Stanou se země západního Balkánu členy EU?

Země západního Balkánu by se v budoucnu mohly připojit k EU. Přečtěte si, jak jim Unie v přístupovém procesu pomáhá a jak celý systém rozšiřování funguje.

Ilustrační fotografie k tématu připojení  zemí západního Balkánu k EU
Západní Balkán je pro EU strategicky důležitý. Foto: Annie Spratt (Unsplash)

Jedním z dlouhodobých cílů EU je, aby se země západního Balkánu staly jejími členy. Jednotlivé členské státy EU a unijní instituce se ale neshodnou na tom, jak velkého pokroku musí západní Balkán dosáhnout a kdy by se mohl připojit. 

Kterých zemí se to týká?


Aktuálními kandidátskými zeměmi jsou Albánie, Severní Makedonie, Černá Hora a Srbsko. Bosna a Hercegovina a Kosovo mají status potenciálně kandidátských zemí.

Tyto státy již mají prospěch z evropských fondů, EU je podporuje v reformách a radí jim v jednotlivých politikách. Díky dohodám o stabilizaci a přidružení mají také přístup na evropský trh.

Kromě zemí západního Balkánu je kandidátskou zemí také Turecko. Poslanci ale vyzvali k přerušení jednání kvůli obavám z tamní politické situace.

Jaká jsou kritéria pro kandidáty na členství v EU?


Stát, který žádá o přijetí do EU, musí být na území Evropy a respektovat její demokratické hodnoty. Podmínkou jsou také stabilní instituce garantující demokracii a právní stát, funkční tržní ekonomika a schopnost naplňovat povinnosti vyplývající z členství v EU.

Jak funguje rozšiřovací proces?


Země se mohou stát oficiálními kandidáty pokud splňují politické, ekonomické a reformní požadavky. Poté mohou zahájit formální jednání rozdělené do 35 kapitol, které zahrnují různé oblasti působnosti EU. Když se podaří všechny kapitoly uzavřít, což znamená, že nutné reformy a vyjednávání jsou dokončeny, může se připravit smlouva o přistoupení. Tu musí nakonec schválit všechny členské státy EU a samotný přistupující stát.

Jaká je úloha Parlamentu?


Poslanci každoročně hodnotí vývoj každého ze států, což je příležitost poukázat na oblasti, kde jsou nedostatky.

Před vstupem nové země do EU je vždy potřeba souhlas Parlamentu.

Jak se situace vyvíjela v posledních letech


Evropská komise 6. února 2018 vydala Strategický dokument pro rozšíření. Předpokládá, že orientačně v roce 2025 by mohlo do EU vstoupit Srbsko a Černá Hora. Zástupci Komise ve stejný den o strategii diskutovali s poslanci během plenární rozpravy ve Štrasburku.

Poslanci strategii uvítali, ale zdůraznili potřebu reforem na západním Balkáně.

Během summitu mezi EU a západním Balkánem ve slovinském městě Brdo pri Kranju 6. října 2021 unijní lídři zopakovali, že země podporují, a představili řadu iniciativ na pomoc regionu.

Parlament tak přistoupení zemí západního Balkánu k EU podporuje i nadále. V usnesení přijatém v červnu 2020 europoslanci vyzývají Unii, aby udělala více pro to, aby byl proces rozšiřování pro tyto země úspěšný.

V usnesení přijatém v říjnu 2019 Parlament vyjádřil zklamání nad tím, že Albánie a Severní Makedonie nebyly schopny zahájit přístupová jednání, a zdůraznil, že proces rozšíření sehrál rozhodující roli při stabilizaci západního Balkánu.