Sacharovova cena 2014 
Denis Mukwege - vitěz Sacharovovy ceny 2014 

Evropské záležitosti  Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   

Sdílet tuto stránku: 

Články 

       

Nositelem Sacharovovy ceny za rok 2014 je konžský gynekolog Denis Mukwege, který si cenu převzal 26. listopadu ve Štrasburku. O vítězi rozhodl předseda Evropského parlamentu spolu s předsedy parlamentních politických skupin. Evropský parlament od roku 1988 každoročně uděluje Sacharovovu cenu za svobodu myšlení výjimečným jednotlivcům nebo organizacím za jejich úsilí o podporu lidských práv a svobody projevu. Více se o Sacharovově ceně a jejím letošním ročníku dočtěte v našem speciálu.

       

Konžský gynekolog a držitel Sacharovovy ceny za rok 2014 Dr. Denis Mukwege navštívil 26. března Evropský parlament v Bruselu. Se členy Podvýboru pro lidská práva jednal o násilí na ženách, blížících se volbách v Demokratické republice Kongo a budoucnosti země. Denis Mukwege získal Sacharovovu cenu za svou péči o oběti sexuálního násilí využívaného v konžském konfliktu jako válečná zbraň. Po jednání v podvýboru nám poskytl rozhovor.

       

Denis Mukwege: tak zní jméno vítěze letošního ročníku Sacharovovy ceny za svobodu myšlení. O vítězi dnes rozhodl předseda Evropského parlamentu spolu s předsedy parlamentních politických skupin. Denis Mukwege bude pozván na slavnostní předání ceny, které proběhne 26. listopadu ve Štrasburku, během plenárního zasedání Evropského parlamentu.

Kalendář 
  • 23. září 2014: formální představení nominovaných 
  • 7. říjen 2014: vyhlášení 3 finalistů 
  • 21. říjen 2014: vyhlášení vítěze 
  • 26. listopad 2014: slavnostní předání ceny ve Štrasburku 

Videa 

Články 

       

"Ženské tělo se stalo opravdovým bitevním polem a znásilnění se používá jako válečná zbraň," řekl konžský lékař Denis Mukwege, když ve středu 26. listopadu přijímal ve Štrasburku Sacharovovu cenu za svobodu myšlení za rok 2014. Evropský parlament Dr Mukwegeho ocenil za to, že svůj život zasvětil tisícům obětí znásilnění a brutálního sexuálního násilí, které je pácháno během konfliktu v Demokratické republice Kongo.

       

Mezinárodní společenství by znásilňování používané jako válečnou zbraň mělo označit za nepřijatelné, řekl nám letošní laureát Sacharovovy ceny za svobodu myšlení Denis Mukwege před středečním slavnostním ceremoniálem na plenárním zasedání ve Štrasburku. Tento gynekolog byl Evropským parlamentem oceněn za svou práci věnovanou ošetřování žen, které se staly oběťmi sexuálního násilí v Demokratické republice Kongo. Přečtěte si náš rozhovor a sledujte předání ceny v přímém přenosu.

       

Od Mandely přes Dubčeka až k Malále: Evropský parlament uděluje Sacharovovu cenu za svobodu myšlení už od roku 1988. Kdo vybírá její nositele a jak takový výběr probíhá? Prostudujte si naši infografiku a sledujte hashtag #SacharovovaCena, kterým označíme všechny novinky o letošním ročníku Sacharovovy ceny.

       

Porušování lidských práv daleko od nás, kulturně nebo geograficky, nesnižuje jeho závažnost. Finalisty Sacharovovy ceny 2014 jsou ukrajinské hnutí Euromajdan, gynekolog z Demokratické republiky Kongo a ázerbájdžánská lidskoprávní aktivistka. 7. října o tom rozhodli členové Zahraničního a Rozvojového výboru. Letošního vítěze 16. října* vybere předseda Parlamentu Martin Schulz společně s předsedy parlamentních politických skupin. Slavnostní předání ceny proběhne 26. listopadu ve Štrasburku.

Články 

       

Gynekolog, duchovní, novináři … - přes rozdílnost povolání mají jedno společné: ochranu lidských práv. Kandidáty na letošní Sacharovovu cenu Evropského parlamentu za svobodu myšlení 23. září společně představí parlamentní Výbor pro zahraniční věci, Výbor pro rozvoj a Podvýbor pro lidská práva. Představení můžete sledovat od 16:15 v přímém přenosu. Jméno vítěze se dozvíme v říjnu.

       

Sacharovova cena je udílena mimořádným osobnostem, které bojují proti netoleranci, fanatismu a útlaku. Stejně jako Andrej Sacharov potvrzují nositelé této ceny, kolik odvahy vyžaduje obrana lidských práv a svobody vyjadřování.

       

Od Mandely přes Dubčeka až k Malále: Evropský parlament uděluje Sacharovovu cenu za svobodu myšlení už od roku 1988. Kdo vybírá její nositele a jak takový výběr probíhá? Prostudujte si naši infografiku a sledujte hashtag #SacharovovaCena, kterým označíme všechny novinky o letošním ročníku Sacharovovy ceny.