Bezdomovectví v EU: Jaká řešení navrhuje Parlament

Do roku 2030 chce Parlament vyřešit problematiku lidí bez domova v Evropské unii. Zjistěte, jaká opatření poslanci navrhují.

Odhaduje se, že v Evropě přespává na ulici přibližně 700 000 lidí, což je o 70 % více než před deseti lety.

Bezdomovectví je jednou z nejzávažnějších forem chudoby. Europoslanci chtějí, aby ho EU řešila jako jednu ze svých priorit. Zvyšování cen bydlení a ztráty pracovních míst v důsledku pandemie v nadcházejících měsících pravděpodobně ještě zvýší počet osob bez domova v EU.


V usnesení z 24. listopadu vyzývají poslanci Evropskou unii a členské státy, aby do roku 2030 vyřešily otázku bezdomovectví. Prosazují koordinaci národních strategií skrze unijní rámec a vyzývají země sedmadvacítky, aby bezdomovectví dekriminalizovaly a nadále zajišťovaly finance k řešení tohoto problému. 

Proč je důležité řešit otázku lidí bez domova?

 

Právo na bydlení je základním lidským právem, přesto každou noc spí na ulici více než 700 tisíc osob - to je za posledních 10 let 70% nárůst, upozorňují poslanci. 

Krize koronaviru znamená pro lidi bez domova další obrovské riziko - většinou totiž trpí špatným zdravotním stavem a nemají dostatečný přístup k hygieně a lékařské péči. V současné ekonomické recesi a úbytku pracovních příležitostí se míra bezdomovectví zřejmě ještě zvýší. 

Bezdomovectví je [...] jednou z nejzávažnějších forem chudoby a deprivace, kterou je třeba odstranit cílenými a integrovanými politikami.
Usnesení Evropského parlamentu o řešení bezdomovectví v EU

Lidé bez domova jsou často terčem nenávistných a násilných zločinů, a to včetně sociální stigmatizace. Na ulicích se navíc ocitá stále více dětí, migrantů, menšin, žen i celých rodin. 

Jaká řešení navrhuje Parlament?



Parlament vyzývá země EU, aby:

  • zajistily rovný přístup k veřejným službám, jako je zdravotní péče, vzdělávání a sociální služby,
  • podporovaly integraci bezdomovců na trhu práce prostřednictvím programů pro zaměstnanost a školení,
  • zajistily trvalý přístup k nouzovým přístřeškům, pokud ostatní preventivní a podpůrná opatření selžou,
  • vypracovaly společnou defnici a zdokonalily shromažďování údajů, aby bylo možné lépe porozumět problému a posoudit jeho rozsah.


Parlament rovněž vyzývá členské státy, aby všechny přijaly zásadu „bydlení na prvním místě“, kterou už několik zemí úspěšně zavedlo. Na rozdíl od tradičnějších přístupů se tento model snaží o co nejrychlejší přemístění lidi bez domova do trvalého bydlení, až pak se začne zabývat dalšími problémy. 

Nedostatek dostupného bydlení: rostoucí problém



I přes značné rozdíly mezi jednotlivými evropskými zeměmi je nedostatek všeobecně dostupného bydlení stále rostoucím problémem. Ve druhém čtvrtletí roku 2020 vzrostly ceny nemovitostí v zemích sedmadvacítky o 5,2 % ve srovnání se stejným obdobím v roce 2019. 

To doléhá hlavně na vlastníky nebo nájemce s nízkými příjmy. V roce 2018 utratilo téměř 38 % domácností ohrožených chudobou až 40 % svého příjmu jen na bydlení. U běžné populace EU činí výdaje na bydlení 10,2 % příjmů. 

Parlament také pracuje na návrzích trhu pro dostupné a inkluzivní bydlení.