Terorismus 
Společná hrozba 

Bezpečnost  Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   

Kontrola vnějších hranic, boj proti radikalizaci, zastavit toky peněz pro teroristy: Evropský parlament se zasazuje za koordinovaná a efektivní opatření proti terorismu.

Sdílet tuto stránku: 

Články 

       

Zastavit teroristy vyžaduje posílení kontrol evropských hranic, lepší spolupráci policie a vyšetřovatelů, přerušení zdrojů peněz, boj proti radikalizaci a další. Shrnujeme v tomto článku.

       

Lepší spolupráce mezi zpravodajskými službami, řešení radikalizace, sledování finančních toků terorismu i nenávistných kazatelů a lepší pomoc obětem jsou mezi návrhy přijatými plénem.

Články 

Články 

       

Zbraně určené ke střelbě ostrými náboji mohou být upraveny na ostré, ale v tom případě musí podle stanoviska poslanců být pod přísnou kontrolou a podléhat stejným normám a pravidlům v celé EU. To je jeden z důležitých bodů stanoviska k návrhu směrnice o kontrole držení a nabývání střelných zbraní, které odhlasovali poslanci výboru pro vnitřní trh ve středu 13. července. Více se dozvíte ve videorozhovoru se zpravodajkou návrhu, britskou konzervativní poslankyní Vicky Fordovou.

       

Několik dní po teroristickém útoku v Londýně probírali ministři vnitra Francie a Německa s poslanci současnou bezpečnostní situaci v Evropě a opatření, jak ji zlepšit. Francouz Thomas de Maizière a jeho německý kolega Matthias Fekl se v pondělí 27. března na výboru pro vnitřní věci shodli na tom, že je potřeba lépe sdílet informace mezi členskými státy, posílit ochranu vnějších hranic a společně bojovat proti radikalizaci a terorismu.

       

Počet Evropanů, kteří odcestovali do oblastí bojů, aby se připojili k teroristickým organizacím, se podle analýz Think tanku EP odhaduje na 5000. Tito zahraniční bojovníci představují pro EU velké bezpečnostní riziko. Jsme pod jeho tlakem ochotni se omezit a zavést kontroly občanů EU, kteří překračují vnější hranice Unie? Parlament pracuje na návrzích v tomto směru a také na širší kriminalizaci přípravy teroristických útoků. Více o snahách Parlamentu posílit boj proti terorismu v našem videu.

Videa 

       
(Délka trvání videa:) 

       
(Délka trvání videa:) 

       
(Délka trvání videa:) 

Články 

       
Tisková zpráva 

Tisková zpráva 

Evropský policejní úřad bude brzy moci díky novým pravidlům, která byla ve středu přijata Evropským parlamentem ve druhém čtení bez hlasování, zvýšit úsilí v boji proti terorismu, kybernetické trestné činnosti a ostatním trestným činům. Tyto nové pravomoci disponují silnými zárukami na ochranu osobních údajů a demokratickými nástroji dohledu.

       

Evropský policejní úřad Europol pomáhá členským státům v boji proti trestné činnosti. Jeho pravomoci budou posíleny s ohledem na boj s terorismem díky dohodě, které dosáhl Parlament s členskými státy, a kterou potvrdilo plénum ve středu 11. května.

       
Tisková zpráva 

Tisková zpráva 

Ve čtvrtek byla poslanci Evropského parlamentu schválena nová směrnice upravující používání jmenné evidence cestujících (PNR) v rámci EU za účelem předcházení, odhalování, vyšetřování a stíhání teroristických trestných činů a závažné trestné činnosti. Tato směrnice zaváže letecké společnosti předávat vnitrostátním orgánům data cestujících u všech letů ze třetích zemí do EU a naopak.

       

Brusel se 22. března přidal na seznam měst, která se stala terčem teroristů. Útoky Evropanům znovu připomněly potřebu užší spolupráce a to je také dlouhodobý požadavek Evropského parlamentu. Poslanci se strategiemi boje proti terorismu zabývají již několik let a v reakci na poslední vývoj událostí o nich dnes budou diskutovat na plenárce se zástupci Komise a členských států.

       

Po listopadových teroristických útocích v Paříži navrhla Evropská komise nová opatření, která by měla zajistit, že zbraně neskončí v nesprávných rukou. Jak nastavit celoevropskou kontrolu nabývání a držení zbraní je výbušné téma a proto si poslanci výboru pro vnitřní trh vyslechli v úterý názory odborníků na poslední návrhy Komise.

       

V reakci na listopadové útoky teroristů v Paříži požádala Francie ostatní členské státy EU, aby jí "poskytly pomoc a podporu všemi prostředky, které jsou v jejich moci". Poprvé od schválení Lisabonské smlouvy tak dochází k uplatnění příslušného článku. Tato nová situace vyvolává řadu otázek ohledně dalšího postupu a role Unie. Poslanci Evropského parlamentu na ně budou hledat odpověď v debatě 20. ledna a následující den přijímat usnesení. Nabízíme vám infografiku k tématu a související analýzy.

       

Poslanci Evropského parlamentu ve čtvrtek ráno diskutovali o tom, jak se nejlépe postavit k zvyšujícímu se ohrožení teroristickými útoky v Evropě i jinde ve světě. V rozpravě se shodli, že výměnu informací a ochranu vnějších hranic je nutné v Evropské unii zlepšit. V tomto duchu poslanci vyzvali členské státy, aby posílily vzájemnou spolupráci.

       

V reakci na teroristické útoky, k nimž došlo v Paříži dne 13. listopadu, zůstává boj proti terorismu prioritou programu Evropského parlamentu. V pondělí 30. listopadu a v úterý 1. prosince projednával Výbor pro občanské svobody, jak by EU mohla svou strategii vylepšit.

       

Zločin a terorismus nekončí na unijních hranicích. Evropský policejní úřad – známější jako Europol – proto pomáhá členským státům Unie bojovat proti mezinárodním hrozbám. Avšak paralelně s tím, jak se hrozby vyvíjejí, měl by se vyvíjet i Europol. Vlády členských států se nyní dohodly na modernizaci protiteroristických kapacit, které agentura má. Výbor pro občanské svobody bude o nových pravomocech Europolu hlasovat v pondělí 30. listopadu. Zde se dočtete více o tom, co Europol dělá.

Videa 

Články 

       
Tisková zpráva 

Tisková zpráva 

"Politické předvádění se," které ztotožňuje uprchlíky s teroristy, pouze podněcuje nenávist a rozčarování, jež je inspirací pro ty, kteří se připojují k teroristickým skupinám, uvedli poslanci v dnešní rozpravě. Spíše než dopustit, aby došlo k narušení svobod a tolerance v Evropě, musí členské státy EU podle poslanců usilovat o posílení bezpečnosti pomocí užší spolupráce ve výměně informací a sdílení údajů a investicí do dovedností a technologií, které jsou potřeba v boji proti terorismu.

       

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier hovořil 16. listopadu s Výborem pro zahraniční věci o dopadech pátečního teroristického útoku v Paříži. „Neexistuje jednoznačný návod, jak zabránit terorismu,“ řekl Steinmeier a dodal, že „samotné vojenské akce na překonání problému stačit nebudou.“ Předseda výboru a německý poslanec za skupinu EPP Elmar Brok zase varoval před zaměňováním migrace a terorismu: „Uprchlíci jsou obětmi teroru, ne jeho součástí.“

       

S tím, jak každým dnem roste hrozba terorismu, roste i důležitost role koordinátora EU pro boj proti terorismu Gilese de Kerchove. Jeho úkolem je koordinovat činnost vlád EU v boji proti terorismu, sledovat všechny nástroje, které má EU k dispozici a připravovat doporučení pro politiky. Mluvili jsme s ním o tom, jak by se mělo proti terorismu bojovat a jakou roli by tu mohl hrát Evropský parlament. Dnes navštíví Gilles de Kerchove Výbor pro zahraniční věci a Podvýbor pro bezpečnost a obranu.

       

Minutou ticha si 8. ledna Evropský parlament připomněl oběti útoku na francouzský magazín Charlie Hebdo. Památku 12 lidí, kteří při včerejším útoku zahynuli, dnes před parlamentní budovou v Bruselu uctili poslanci a zaměstnanci Parlamentu, ke kterým se přidala i veřejnost. „Stejně jako vy, jako my všichni, i já jsem Charlie,“ řekl předseda Evropského parlamentu Martin Schulz v krátkém prohlášení, které minutě ticha předcházelo.

Videa