Ukrajina: je její budoucností Evropa? 
Jak EU podporuje Ukrajinu 

Svět  Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   

Evropská unie v průběhu let podpořila Ukrajinu v celé řadě oblastí – užšími obchodními vztahy počínaje, pomocí s konkrétními reformami konče.

Sdílet tuto stránku: 

Články 

       

Vzhledem k tomu, že tlak Ruska vůči Ukrajině nepřetržitě sílí a vyeskaloval vojenským útokem, chce EU podpořit Kyjev a navázat se zemí užší vztahy. Jak toho hodlá docílit?

Články 

       

Vztahy mezi Evropskou unií a Ruskem byly vždycky složité, ale poté, co se Moskva zapojila do brutálního bombardování syrského Aleppa, se ještě vyhrotily. Poslanci roli Ruska v Sýrii jednoznačně odsoudili. O politické strategii vůči Rusku jednali ve čtvrtek večer šéfové států a vlád na Evropské radě. Parlament již více než před rokem upozornil na to, že je potřeba vztahy s Ruskem kriticky přehodnotit. Jaké jsou aktuálně vztahy EU a Ruska a jejich další vyhlídky?

Videa 

Články 

       

V mrazech dosahujících až -20°C byli lidé na východě Ukrajiny odříznuti od elektřiny, topení a vody poté, co proruští rebelové minulý týden porušili příměří a ostřelovali oblasti kolem Avdějevky v Doněcku. Nejedná se jenom o izolovanou humanitární tíseň, ale o situaci, která má přesah pro bezpečnost celé Evropy a týká se principů, které EU hájí. Vzhledem k nevypočitatelné zahraniční politice nové americké vlády a k ruské asertivitě se může situace na východních hranicích EU nečekaně zvrátit.

       

Situace na Ukrajině není vyřešená, ale naléhavost a závažnost dalších událostí z poslední doby ji podle bývalého předsedy Parlamentu Pata Coxe vytěsnily ze středu pozornosti veřejného mínění. V Evropském parlamentu bude Ukrajina nicméně ohniskem zájmu v týdnu od 29.února do 2.března, kdy se koná konference se čtyřicetičlennou delegací z ukrajinského parlamentu.

       

Již víc než dva roky od svržení tehdejšího prezidenta a masových demonstrací na Majdanu osciluje Ukrajina mezi válkou a mírem a mezi reformami a korupcí. Nový rok přinesl nový milník ve vztazích mezi EU a Ukrajinou: 1. ledna 2016 se začala uplatňovat zóna volného obchodu. Po ratifikování dohody o přidružení v roce 2014 je to další zásadní krok. Naše časová osa sleduje hlavní události posledních dvou let od anexe Krymu, přes sestřelení letounu MH17 až k mírovým dohodám Minsk II.

       
Tisková zpráva 

Tisková zpráva 

Poslanci dnes schválili návrh na půjčku EU Ukrajině ve výši 1,8 miliardy eur. Ta by ji měla pomoci překlenout krátkodobé schodky v platbách. EU si peníze vypůjčí externě a Ukrajině je následně poskytne se stejnou úrokovou sazbou. Výplata prostředků bude vázána na plnění závazků Ukrajině v oblasti strukturálních reforem, které by měly zamezit potížím, jež přispěly ke stávající krizi.

Videa 

Články 

       

„Náš parlament by se měl stát přední demokratickou, legislativní a evropskou institucí na Ukrajině,“ řekl Volodymyr Groysman, předseda ukrajinského parlamentu, na závěr třídenní konference v Evropském parlamentu. Tento týden diskutovali v Bruselu poslanci evropského a ukrajinského parlamentu a formulovali návrhy jak zlepšit kvalitu legislativního procesu v parlamentu v Kyjevě a také efektivnost a transparentnost vedení evropských záležitostí a asociačních vyjednávání.

       
Tisková zpráva 

Tisková zpráva 

Evropský parlament dnes ve Štrasburku vyjádřil svůj souhlas s asociační dohodou mezi EU a Ukrajinou, jejíž součástí je také prohloubená a komplexní dohoda o volném obchodu (DCFTA). Dohoda byla současně ratifikována ukrajinským parlamentem v Kyjevě. Na jejím základě se prohloubí politické přidružení a ekonomická integrace mezi EU a Ukrajinou a dojde k vzájemnému volnému přístupu na trhy smluvních stran.

       

V úterý projednal Parlament vztahy EU s Ruskem během plenárního zasedání. Ve středu budou poslanci hlasovat o zprávě, která hodnotí současný stav vzájemných vztahů. Zeptali jsme se autora zprávy, litevského konzervativního poslance Gabrieluse Landsbergise, jaký dopad mají současné sankce vůči Rusku a zákaz vstupu do Ruska pro některé evropské politiky a úředníky.

Články 

       

Ve snaze zabránit zhoršování situace na Ukrajině obnovily členské státy EU mírové rozhovory s Ruskem a Ukrajinou. V pondělí členové Zahraničního výboru Evropského parlamentu jednali o situaci s předsedou výboru pro mezinárodní záležitosti ruské Dumy Alexejem Puškovem. Po jednání se s námi o svůj názor na mírová jednání podělil rakouský poslanec ze skupiny Evropské lidové strany Othmar Karas, který je předsedou Delegace EP ve Výboru pro parlamentní spolupráci EU-Rusko.

       
Tisková zpráva 

Tisková zpráva 

Evropský parlament vítá známky naděje směrem k dosažení míru na Ukrajině, jakož i nově ratifikovanou asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou, zároveň se však obává skutečných záměrů Ruska v rámci nevyhlášené “hybridní války”. Ve čtvrtek schváleném usnesení poslanci také vyzývají EU, aby vůči Rusku stála čelem a více podporovala unijní zemědělce, které zasáhly zákazy dovozu do Ruska.

       

"Nemůžeme jen tak stát a dívat se se založenýma rukama, zatímco jsou porušovány základní principy mezinárodního společenství," prohlásil dnes předseda Evropského parlamentu Martin Schulz během své návštěvy Kyjeva. "Dohodli jsme se na pravidlech, která mají státy při vzájemném jednání jednoho s druhým dodržovat. Tato pravidla platí pro všechny." Během své dvoudenní návštěvy Ukrajiny se Martin Schulz setkal s ukrajinským premiérem Arsenijem Jaceňukem a prezidentem Petrem Porošenkem.

       
Tisková zpráva 

Tisková zpráva 

Přibližně 98 % cel, která na hranicích Unie platí vývozci ukrajinských zemědělských výrobků, železa a oceli či strojů, bude na základě návrhu, který ve čtvrtek schválil Evropský parlament, zrušeno. Toto jednostranné opatření, které ušetří výrobcům a vývozcům 487 milionů EUR ročně, by mělo pomoci ukrajinské ekonomice.

       

Dnešní hlasování, při kterém Evropský a ukrajinský parlament schválily dohodu o přidružení mezi Ukrajinou a EU, která má nadále posílit bilaterální vztahy, proběhlo velmi symbolicky ve Štrasburku a v Kyjevě ve stejný okamžik. Takto synchronizované hlasování se odehrálo v Evropském parlamentu poprvé. Dohoda byla schválena v době probíhajícího konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem a vzájemných obchodních sankcí mezi Ruskem a EU.

       

Ukrajina se na předních příčkách zpravodajství objevuje už více než 4 měsíce. To, co začalo jako masové demonstrace, se zvrhlo v násilné střety a nakonec došlo k anexi Krymského poloostrova Ruskem. Předseda delegace EP ve Výboru pro parlamentní spolupráci EU-Ukrajina, polský poslanec ze skupiny Evropských konzervativců a reformistů Paweł Kowal říká, že EU na situaci „měla reagovat mnohem dřív“. 9. dubna chatoval o situaci na Ukrajině s uživateli Facebooku.

       

Dramatické události na Ukrajině, které si vyžádaly přes 80 mrtvých a vyústily v odstavení prezidenta Janukovyče od moci, zemi změnily a EU by nyní měla vystoupit na podporu demokracie, shodli se poslanci z celého politického spektra při středeční (26.2.) plenární debatě o situaci na Ukrajině. Řečníci vyjádřili Ukrajincům svůj respekt za jejich odvahu a zdůraznili, že by Ukrajinci měli mít možnost svobodně rozhodovat o budoucnosti své země.

       
Tisková zpráva 

Tisková zpráva 

Rusko musí okamžitě stáhnout všechny své vojenské síly z ukrajinského území, uvádějí poslanci ve čtvrtek schváleném usnesení. Poslanci rovněž odsuzují "ruskou agresi v podobě invaze na Krym" coby porušení mezinárodního práva, plány na referendum na Krymu označují za nezákonné a varují, že kroky Ruska představují ohrožení bezpečnosti EU.

       

EU by neměla opustit Ukrajince protestující proti rozhodnutí jejich vlády odložit sbližování s EU, myslí si většina z poslanců Evropského parlamentu, kteří vystoupili během debaty o situaci na Ukrajině v úterý 10. prosince. Někteří poslanci nazvali zase rozhodnutí Ukrajiny nepodepsat dohodu o přidružení selháním zahraniční politiky EU a vítězstvím Ruska.

       

Co je třeba udělat pro řešení ukrajinské krize? Političtí lídři z celé Evropy a celého světa již několik dnů jednají a snaží se nalézt nejlepší způsob, jak se zachovat vůči Rusku v otázce rozdělení země a zabránit eskalaci nepokojů. O současné situaci jsme mluvili s předsedou Delegace ve Výboru pro parlamentní spolupráci EU-Rusko Knutem Fleckensteinem a předsedou Delegace ve Výboru pro parlamentní spolupráci EU-Ukrajina Pawłem Kowalem.

       

Summit Východního partnerství, který se koná 28.-29. listopadu ve Vilniusu, by mohl být milníkem ve vztazích mezi EU a Ukrajinou. Očekává se totiž, že obě strany podepíší Dohodu o přidružení, která Ukrajinu přiblíží EU. Před středeční prezentací zprávy vyslanců Evropského parlamentu Pata Coxe a Aleksandra Kwaśniewského o případu Julie Tymošenkové jsme mluvili s předsedou delegace EP ve Výboru pro parlamentní spolupráci EU-Ukrajina Pawłem Kowalem.

Videa